Nejsem urážlivá slečinka. Vicepremiérka Peake o slovech Kalouska

30.10.2011 0:00

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Jediná žena ve vládě. Vicepremiérka Karolína Peake šla do vládnutí s tím, že nechce být supernovou, která zazáří a zhasne. I když je zatím, jak sama tvrdí, pevná v kramflecích, zamrzelo jí třeba nekolegiální mlčení po útocích ministra financí Miroslava Kalouska. Nicméně není žádnou urážlivou slečinkou, takže to moc nekomentovala. Jinak dost kritizovaný návrh přímé volby prezidenta je v mantinelech koaliční smlouvy podle ní maximum možného a jednání s Nadačním fondem pro boj proti korupci martýriem.

Nejsem urážlivá slečinka. Vicepremiérka Peake o slovech Kalouska

 

Jakou zábavu si nechává Karolína Peake na sobotní půlnoc?

Jsem ten typ, co chodí spát brzo. Mezi desátou a jedenáctou večer, takže o půlnoci už spím. Jsem spíš ranní ptáče, stávám i v neděli brzo. V pracovní dny o půl šesté ráno, abych stačila vypravit sebe i děti. Připravit svačiny a podobně.

Spíte dobře anebo používáte nějaká uspávadla?

Někdy si pomůžu skleničkou červeného vína před spaním, která mi hodně pomáhá. Teď mám zrovna zablokovaná záda, takže si na noc beru prášek na svaly, který mě krásně uvolní.

Dále čtěte:
Peake: Romské ubytovny jsou časovaná bomba
Podle Peake hledají ostatní strany záminku, aby neprošla přímá volba

Vždyť zůstat jedinou ženou ve vládě musí být hodně stresující pozice nebo ne?

Stres nevyplývá z toho, že jsem žena, ale jde o stres spojený s funkcí. Je známo, že jsem se do ní nijak zvlášť necpala, ani netěšila. Měla jsem nabídku jít do vlády už před rokem, ale vzhledem k tomu, že jsem neměla žádnou zkušenost s vládní či parlamentní politikou, raději jsem si počkala. Nechtěla jsem být supernovou, která zazáří a zhasne. Okolnosti mě k tomu po vládních rošádách trochu donutily, ale teď se v té pozici cítím relativně pevná. Stresy však vyplývají nejen z funkce, ale i ze snahy zkombinovat politiku s rodinou, kterou nechci úplně zanedbávat.

Psali jsme:
Analytik: Sako, šátek, odznáček. Karolína Peake vymóděná jako Vít Bárta
Další úřad Karolíny Peake? Profesorka Dvořáková omdlévá: Stopněte to

Váš manžel Charles prohlásil, že když přijdete naštvaná domů, všichni kolem vás chodí po špičkách. Jak vypadá naštvaná Karolína Peake a jak taková tichá domácnost?

Jde spíše o něco jiného. Manžela celkem dost zajímá, co dělám a co se ve vládě děje. Když přijdu domů, vyptává se. Já už na to ale náladu moc nemám. Naopak si chci popovídat s dětmi, kouknout se na nenáročný film, nedávno třeba film Děcka jsou v pohodě, či si přečíst knížku a z toho vznikají tahle nedorozumění. Neřekla bych tedy, že se kolem mě musí našlapovat po špičkách, spíš si už doma nechci povídat o práci.

V jakém poměru je ve vládě zastoupeno gentlemanství oproti vyhrocenému stylu komunikace ministra financí Miroslava Kalouska?

Kolegové se chovají celkem slušně. Výstup s panem Kalouskem jsem měla, ale nejvíc mě tehdy překvapilo, že žádný s kolegů necítil potřebu se dámy zastat. Nerada bych si ale hrála na nějakou urážlivou slečinku ve vládě. I proto jsem nechtěla páně Kalouskův výstup v médiích moc komentovat. 

Dále čtěte:
Peake: Kalousek si myslí, že už má odpracováno
Kalousek prý na vládě nehorázně urazil Peake. On to odmítá

Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE

Když máte v práci takovou Itálii, jak řešíte spory doma?

Manžel na mě rozhodně nikdy nebyl sprostý. Jsme spolu dvanáct let, nějaká nedorozumění jsou, ale u nás to často plyne z toho, že bydlíme v těsné blízkosti mých rodičů. Jako každý člověk, co se ocitne v domácnosti obklopen příbuzenstvem partnera, to má manžel těžké, ale hrubý nikdy nebyl.

Kdy jste byla naposled v Austrálii, rodné zemi muže?

Před pěti lety. Už je to nějakou dobu. Máme to složité, protože manžel má většinu rodiny, tedy sestru a maminku, v USA. V Austrálii má jen otce. Častěji tedy jezdíme do Ameriky. Tam jsme byli letos v létě. Manžel tam zůstal s dětmi skoro celé prázdniny, já s nimi pobyla čtrnáct dní.

Má australské občanství manžela něco společného s tím, že jste navrhovala využití australského modelu přímé volby pro tuzemské referendum ohledně prezidenta, které Věci veřejné nakonec neprosadily?

Vůbec jsem se nepídila po tom, jak to dělají v Austrálii. To byla spíš náhoda. Když jsem zjišťovala, jaké jsou různé modely přímé volby, tak jsem se dostala i k tomuto. Nicméně nešlo o volbu prezidenta, protože Austrálie je monarchie, ale u nich o jiné ústavní činitele.

I tak je vám v případě návrhu přímé volby prezidenta vyčítáno, že má k přímé demokracii daleko. Co vy na to?

Parametry tohoto zákona nám dala již koaliční smlouva. S požadavkem zařazení zákona o obecném referendu jsme do koaliční smlouvy přišli před rokem při vyjednávání. Byl to zásadní požadavek, ale tohle bylo maximum, jehož jsme při vyjednávání hlavně s ODS dosáhli. Pro občanskou demokracii je naopak obecné referendum zásadní problém, nesouhlasí s ním. Došli jsme k tomuto kompromisu. Je to malý krůček kupředu, ale je to krůček. Zákon o obecném referendu to pravda není, přiznávám. Opakuji ale, že jsme byli omezeni koaliční smlouvou.

Největší vaší náplní práce je boj proti korupci. Máte k tomu miniúřad a kolegové čekají na každou chybu. Nemáte pocit, že jde o oprátku na krku, která se vám stále více zařezává do kůže?

Pozice má výhody i nevýhody. Fakt, že nemám žádnou velkou rozpočtovou kapitolu, za kterou bych musela bojovat, beru jako výhodu. Mám rozpočet předem daný, mohu zaměstnat do svého úřadu třináct lidí. Proto ale nemusím třeba ministra financí prosit o žádné další prostředky. Nevýhoda je v tom, že podle kompetenčního zákona nemám celou škálu zákonů, které bych mohla předkládat. Většina úkolů z protikorupční strategie patří ministerstvům spravedlnosti, vnitra a financí. Já je musím hlídat, aby návrhy předkládali včas a v podobě, aby na vládu mohly dojít. Požádala jsem vnitro, aby některé zákony převedlo pode mě. Třeba zákony o ochraně oznamovatelů korupce či lobbingu bude psát můj úřad. Předesílám, že dotahování různých korupčních kauz není v mé kompetenci.  Dalo by se říci, že boj s korupcí je stejně nevděčná agenda, jako zařídit, aby celý rok svítilo sluníčko. Přesto z toho budu muset na konci volebního období skládat účty.

Do jaké míry spolupracujete s různými protikorupčními iniciativami nebo jednotlivými aktivisty, třeba s Liborem Michálkem?

S ním jsem se sešla, když jsem dávala dohromady svůj poradní sbor. S panem Michálkem, kterého podporuje Nadační fond pro boj proti korupci, jsem mluvila v souvislosti se specializací na finanční trhy a právo, ale pak jsem se na to domluvila s někým jiným. Není v tom však žádná nevraživost. Snažím se jednat s mnoha nevládními organizacemi jako Transparency International nebo Otevřeno. Všechny jsou velmi konstruktivní. Nadační fond pro boj proti korupci je naopak často dost nekompromisní a mám pocit, že kdyby ti lidé chtěli věci skutečně prosadit do zákonů, tak by byli více otevřeni jednáním a dávali méně ultimát. Nicméně i to je způsob jednání. Akceptuji ho, ale není mi blízký.

Do jaké míry vás poškodilo zveřejnění interních mailů VV, kde je například u vašeho jména k návrhu etického kodexu uvedené rozdělení elit na nepřátele, přátele a možné partnery?

Samozřejmě, že se to v souvislosti s mým jmenováním do funkce objevilo. Popírám ale, že jsem takový mail psala. Neuvědomuji si, že bychom někdy plánovali manipulování veřejných zakázek. Naopak mám na paměti, že musíme být papežštější než papež. Věci, které zde byly po dvacet let pravidlem, nesmíme dělat, ale ani o nich mluvit. Jsme pod takovým mikroskopem, že bychom se tím odepsali.

Takže to je manipulace vašeho bývalého kolegy Jaroslava Škárky?

Myslím si, že ano. Cítí se odstrčený a zneuznaný. Vytahuje informace, se kterými různě nakládá. Teď už mu do svědomí sahat nechci, ale mé svědomí je čisté.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Předchozí rozhovory vedené o půlnoci:
Korte odhalil na sněmu "spiknutí". Pražská TOPka má být uspána
Sestra Mašínů: Komunisté křičí na ulicích a já se obávám
Expremiér Zeman: Facka není argument, stačí říct: Pane, jste vůl!
Francouzský novinář poslouchá Čechy v tramvaji: S Romy bude zle
Profesor Keller: Pro Francouze je Čech jako Rom. Mají nás za zloděje

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…