Odborář Dufek hodnotí protest: Poslanci se podělali. I Kalousek

12.07.2011 22:24

Na konci června se zdálo, že to bude akce odborů, o které se bude dlouho mluvit a která politiky zabolí. Už jen název Ulov si svého poliitka, totiž mohl napovídat o mnohém. Nakonec šlo o protest zhruba 500 až 1000 odborářů, při kterém tekla krev, ovšem umělá, bouchaly dělobuchy a vzduchem létala ostrá slova. Na "bidýlko" do Poslanecké sněmovny se odboráři nakonec vůbec nedostali. Sto metrů před sněmovnou je totiž zastavily zátarasy.

Odborář Dufek hodnotí protest: Poslanci se podělali. I Kalousek

"Poslanci se podělali, měli strach, proto nechali zátarasy postavit. Báli se. Dokonce i Kalousek šel zadním vchodem," okomentoval průběh protestu a hlavně jeho finální část pro ParlamentníListy.cz šéf Asociace svazu odborů Bohumír Dufek. Přesto, jak přiznal, byl s průběhem akce v podstatě spokojený.

SLEDUJEME téma STÁVKA
OBRAZEM Na Kalouska křičeli

.


Čtěte také:

"Očekávali jsme včera tak zhruba 800 lidí, a to se naplnilo, při průchodu Prahou nás bylo v jeden moment určitě i tisíc. Nechtěli jsme blokovat metropoli, jen jsme chtěli ukázat, že ve svých aktivitách proti navrhovaným vládním reformám nemíníme polevit," dodal dále Dufek.

Vysvětlil, že účel protestu byl tedy až na malé nedostatky naplněn, protože jeho součástí bude i přímý tlak na poslance v jednotlivých regionech, kteří lidi v jednotlivých místech zastupují, poněvadž si je zvolili.

Čtěte také:

"Chceme, aby si lidé v každém městě i vesnici uvědomili, kdo je ve sněmovně zastupuje, a na něj směřovali své tlaky a požadavky v tom, aby jejich zájmy hájil. Oni si to musí uvědomit, že tam jsou pro to, ne sami pro sebe," řekl Dufek pro ParlamentníListy.cz.

Odboráři nesměli ani na bidýlko. Politika tak lovit nemohli

I proto bylo plánovanou součástí dnešní akce s názvem Ulov si svého politika to, že budou odboráři postupně chodit na "bidýlko" v Poslanecké sněmovně - tedy balkon, z kterého lze sledovat dění mezi poslanci i to, jak který například hlasuje. Mohlo by se tak stát - a odboráři se tím netajili - že by pak před skupinkou protestujících musel takový poslanec obhajovat své kroky i třeba to, proč hlasoval tak, jak hlasoval. K tomu ale nedošlo.

Průvod značně bojovně naladěných odborů nakonec zastavil na Malostranském náměstí a nemohl už pokračovat dál. Zabránily mu v tom totiž zátarasy, což znamenalo, že by ke sněmovně musel pokračovat každý jednotlivý protestující už jen jako jednotlivec. Přesto toho řada z ncih využila a ke sněmovně vyrazila, aby se tam setkala s ministrem financí Miroslavem Kalouskem  (TOP 09).

Čtěte také:

Ten tentokrát opět mezi dav přišel a pokoušel se o dialog, na krátký čas dokonce i s megafonem v ruce, ale ani tentokrát k dialogu nedošlo. Opět létala vzduchem ostrá slova, výpady a nadávky, v jeden moment bouchlo v okolí i několik zřejmě prý policejních dělobuchů.

Po tomto poněkud ostřejším střetu odborů s policií byla akce ukončena a odboráři se rozešli.

Ať odejdou,nazrál jejich čas, říká Dufek směrem k politikům

"Nazrál čas, aby si poslanci ještě snížili imunitu, udělali několik dalších nezbytných kroků a předali své mandáty k dalším volbám - ty budou nezbytné. I proto budou naše protesty dále pokračovat. Jeden z nebližších je naplánovaný na září na den, kdy bude jednat tripartita o státním rozpočtu," uvedl dále pro ParlamentníListy.cz Bohumír Dufek.

Generální stávka? Ano, ale až lidem přijdou první účty se zvýšeným DPH

To, že by se v září mohla uskutečnit také generální stávka, o které odboráři již delší čas hovoří, komentoval tentokrát Dufek méně radikálně a spíše opatrněji než dříve.

Čtěte také:

"Nebudeme si nic nalhávat. Potřebujeme k ní nezbytně podporu od široké veřejnosti. A ta zatím tak velká, jak by bylo nutné, není. Osobně se domnívám, že nám lidé začnou více věřit a obracet se na nás ve chvílích, kdy dostanou do schránek nové složenky se zvýšenými platbami, které bduou již odrážet zvýšené DPH. Až uvidí, černé na bílém, co všechny ty reformy přinesou do jejich životů, pak ta chvíle na generální stávku přijde velmi rychle - tomu věřím," shrnul pro ParlamentníListy.cz šéf ASO Dufek.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

14:33 Vláda dostane podklady k vodíkové strategii země

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České…