Odbory: Stávka bude. Třeba později, ale ještě tvrdší

11.06.2011 19:01

AKTUALIZOVÁNO Odboráři stávku odvolat nechtějí. Poté, co na podnět vlády pražský městský soud zakázal původně plánovaný protest pro jeho pozdní ohlášení se odbory rozhodují, zda provedou stávku a blokádu silnic v pondělí, jak bylo původně plánováno, nebo později. Podle informací serveru Novinky.cz je pravděpodobnější druhá varianta - tedy protest pozdější a řádně nahlášený, ale o to tvrdší. Některé odborové organizace pražského dopravního podniku prý začínají od pondělního termínu stávky ustupovat. Jasno bude podle vyjádření odborářů v neděli.

Odbory: Stávka bude. Třeba později, ale ještě tvrdší
reklama

Podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové bylo nařízeno předběžné opatření. Tím se ČMKOS a Odborovému sdružení železničářů zakazuje organizovat stávku a vyzývat k účasti na stávce ohlášené na pondělí 13. června. Městský soud prý později (v pátek večer) rozhodl, že jsou splněny všechny zákonné podmínky pro nařízení předběžného opatření.

Bohumír Dufek za Asociaci samostatných odborů řekl na tiskové konferenci, že se cítí nyní asi tak, jako by se vraceli odboráři od krále Zikmunda. "Ten také vyzval mistra Jana Husa, aby k němu přijel, že s ním bude vyjednávat. A když ho uposlechl, nechal ho upálit," řekl hned v úvodu jeden z odborářských šéfů.

Předchozí vývoj ZDE

Šéf odborářů Jaroslav Zavadil připomněl, že rozhodnutí vlády je zcela bezprecedentní. "To, aby na půdě vlády byla předávána taková rozhodnutí, nemá obdoby, nikde v Evropě se nic takového nestalo," uvedl Zavadil. Doplnil, že odboráři si nechají svými právníky zpracovat detailní analýzu rozhodnutí soudu, přesto zdůraznil, že stávka bude. To, za jakých okolností a zda v pondělí, upřesnit s ohledem na čerstvost situace, zveřejnit nechtěl.

Pondělí nebo později?

V sobotu večer napsal server Novinky.cz, že stávka by měla proběhnout v jiném termínu než v pondělí a měla by být o to tvrdší. "Stávka se s největší pravděpodobností nebude v pondělí konat, ale posune se na jiný termín, bude však o to tvrdší a dramatičtější," citoval server svůj zdroj z koordinačního výboru odborů. Jaroslav Pejša z Odborového hnutí železničářů informoval, že stanovisko jeho svazu zazní v neděli. Poté, co si nechá zpracovat právní analýzy rozhodnutí soudu.

Pražské dopravní odbory navíc tvrdí, že ony nahlásily stávku ve středu a tudíž se jich rozhodnutí soudu netýká. "Nebylo nám doručeno. Mluvil jsem asi s pěti předsedy odborových organizací a DP Praha drží pondělní třetí hodinu ranní jako zahájení stávky," řekl představitel pražských dopraváků Luboš Olejár.
"Takže stávka v Praze bude a možná se prodlouží. Vláda nám nebude zakazovat ústavní právo pomocí politického pravicového soudu," dodal.

Odbory pražských dopraváků však zřejmě nejsou jednotné. Ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák Aktuálně.cz sdělil, že má signály o odvolání pondělní stávky. "První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," sdělil Aktuálně.cz s tím, že pokud odbory budou navzdory rozhodnutí soudu stávkovat, bude po nich dopravní podnik vyžadovat náhradu škody.

Bohumír Dufek ParlamentnímListům.cz ve večerních hodinách sdělil, že jeho celostátní  asociace bude v pondělí trvat alespoň na blokádě silnic.

Strašná tiskovka vlády, zlobí se odborář

Bohumír Dufek pro média uvedl, že je zcela konsternován tiskovou konferencí a vystoupením vládní koalice a tím, jakým způsobem bylo vše lidem vysvětleno.

"Navíc určitě je také všem lidem k vytvoření obrázku jasné to, jak dlouho se v naší zemi čeká na různá rozhodnutí soudu. Tady nakonec "nezávislý soud" rozhodl během několika minut. "Vláda nejenže ovládá státní aparát svými mocenskými vlivy, ale zřejmě zasahuje i do justice, která by měla zůstat nezávislá. To je velmi nebezpečné," řekl dále Dufek během svého vystoupení na tiskové konferenci.

Čtěte také:

Na Úřad vlády dorazili šéf Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil, Bohumír Dufek za Asociaci samostatných odborů a Jaroslav Pejša z Odborového sdružení železničářů. Jenže už o pár minut později budovu opouštěli.

Stávku proti vládním reformám přitom ohlásili na pondělí 13. června. Vadí jim zejména důchodová reforma. Stávka měla trvat od 3:00 do 16:00 hodin. Zúčastnit se jí rozhodli železničáři v celé zemi a pracovníci MHD zejména v Praze a v Brně. Pražský Dopravní podnik slíbil zajistit alespoň omezený chod metra.

Čtěte také:

Největší hněv však odboráři vzbudili prohlášením, že zablokují silnice v Praze.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…