Okamura Pospíšilovi: Jdete tunelářům na ruku. Rušíte dobré zákony

13.12.2011 11:52

Úspěšný bloger a podnikatel Tomio Okamura se ve svém nejnovějším komentáři opět pouští do ministra spravedlnosti Pospíšila. Nutno dodat, že výhrady k němu má již delší čas. I proto jeho funkci označuje záporně - tedy spíše jako ministra (ne)spravedlnosti. Tentokrát je důvodem k tomu, aby se stal terčem jeho kritiky, to, že se podle Okamury Jiří Pospíšil (ODS) už podruhé pokouší v parlamentu prosadit zrušení zákonů, které znemožňují tunelování.

Okamura Pospíšilovi: Jdete tunelářům na ruku. Rušíte dobré zákony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura na křestu jeho knihy

„Všem milovníkům mediálně nejoblíbenějšího ministra říkám s plnou vážností - Jiří Pospíšil a jeho tým se pokouší zlegalizovat rozkrádání firem. A není to poprvé,“ vyslovuje hned v úvodu blogu  vážné varování  Tomio Okamura.

A připomíná to, že v roce 1996 byla tehdejší  vláda Václava Klause donucena řešit narůstající rozkrádání firem a investičních společností. Přítrž zlatému věku tunelování  pak udělal paragraf 196a obchodního zákoníku z dílny profesora Dědiče. “ Ten v podstatě uzákonil povinnost oceňovat prodávaný majetek soudem určeným znalcem. A co je důležité - pokud je třeba posudek zfalšovaný a prodej zmanipulovaný, tak se majetek vrací původnímu majiteli. Od té doby už není možné prodat miliardové hodnoty za korunu nebo naopak za bezcenné ruiny platit stamiliony,“ konstatuje Okamura. A doplňuje to, že toto ustanovení zákona je však mnohým „zlodějům“ trnem v oku.  

„Ono nejde jen o tunelování, ale třeba i o daňové úniky - není možné fiktivními prodeji například snižovat daňovou povinnost. Tenhle paragraf je prostě k vzteku,“ zmiňuje dál bloger Okamura.

Zrušení pojistky proti tunelování - to je legalizace kradeného majetku

A připomíná, že Jiří Pospíšil prý spolu se zrušením pojistky proti tunelování prosazoval také maximální legalizaci kradeného majetku i  v dalších zákonech v rámci občanského zákoníku.  Tím, že  se snažil uzákonit nedotknutelnost i kradeného majetku nabytého takzvaně v dobré víře.

„Navrhovaná praxe měla vypadat takto: Jednatel firmy - třeba Budvaru - prodá firmu jiné osobě, dejme tomu za dvacet korun. Ten ji v dobré víře koupí. A podle zákona už mu firmu nikdo nevezme - majitelé zcizeného majetku se samozřejmě mohou soudit o náhradu škody s jednatelem. Ten ovšem také v dobré víře může odjet na Bahamy nebo do Mexika. A i kdyby neodjel - kolikpak miliard bychom z takového bílého koně dostali zpět?“ ptá se Okamura.

A dodává, že dle jeho náhledu, není česká společnost na tento krok ještě zralá, i když zřejmě bude Jiří Pospíšil argumentovat opačně.

"Snahy o zrušení toho paragrafu jsou u nás zatím předčasné. Dokud tu běhají beztrestně gauneři, tuneláři a smějí se nám drze do očí, prostě to není možné. Nejdříve se musíme stát právním státem, který zlořčiny tohoto typu trestá a postihuje, a pak se můžeme posunout dál - tak jak tomu skutečně je v některých jiných vyspělých zemích," řekl ParlamentnímListům.cz Okamura.

Doplnil, že je mu však naprosto jasné, že za návrhem zákona o zrušení zmiňovaného paragrafu, budou stát zejména komerční právníci. Těm by se totiž otevřel další široký obzor zakázek. "Je tedy zřejmé, že lobbing i z této strany je velký," podotýká dále Okamura.

Přitom, jak Okamura konstatuje následně v blogu, už před dvěma lety se Jiří Pospíšil  pokusil prosadit novelu tohoto obchodního zákoníku.  Je asi na místě připomenout, že na to bloger poukazoval již tenkrát, dokonce je o tom zmínka v jeho knize Český sen.

Anketa

Souhlasíte s argumenty T. Okamury?

82%
12%
6%
hlasovalo: 1146 lidí


„Prosazoval to pokoutně  - jak jinak. Obešel  přitom legislativní radu vlády - její členové by mu tehdy zákon hodili na hlavu. Novela nakonec naštěstí neprošla - dokonce i díky klubu ODS - chvíli před volbami vládní poslanci správně usoudili, že oživit tunelování z devadesátých let není nejlepší prezentace ODS.  Koneckonců stačilo už to, že se Pospíšilovi tehdy podařilo v novele trestního zákona prosadit zrušení účinné lítosti u svědků korupce.  Pozoruhodné ale je, že u jiných trestných činů účinná lítost platí - jen ta korupce nám z toho vypadla. Staří latiníci říkali Cui bono - komu ku prospěchu a židé zase "po ovoci poznáte je". Ministra Pospíšila nesuďme podle sympatické vizáže, ale podle práce - a ta je skutečně děsivá. Po celou jeho dlouhou ministerskou kariéru se táhne úporná snaha zlegalizovat krádeže a znemožnit vyšetřování korupce. Žádoucím způsobem dlouhé roky neřeší ani tolik veřejností kritizované soudnictví, kdy například vůbec nejsou adekvátně trestáni soudci za chybné rozsudky, kterými často zkazí lidem nevratně celé životy, či exekutory, jejichž fungování spíše připomíná státem posvěcenou lichvu,“ vyjmenovává jednotlivé bolestivé body v práci ministra spravedlnosti Okamura. Právě ty body, které se již v minulosti staly mnohokrát také tématem jeho kritických blogů.

Okamura již před několika měsíci: Pospíšil by měl rezignovat

Jak před časem přitom pro ParlamentníListy.cz Okamura přiznal, mnohokrát se snažil – stejně jako s jinými politiky, u kterých jsou ale většinou jeho snahy nakonec pozitivně vyslyšeny – přitom osobně se s ministrem Pospíšilem sejít a připomínky přednést,  prokonzultovat a třeba i diskutovat o možných řešeních. „Nikdy však na schůzku se mnou nepřistoupil. Naopak – poté, co jsem napsal kritické blogy na adresu exekutorů, které spadají do jeho oblasti působení a kritizoval ho z liknavosti, přišli za mnou emisaři z ODS a ptali se mně, co pořád proti Pospíšilovi mám, že se do něj takto trefuji. Své důvody jsem vysvětlil  v dalším svém blogu, kdy jsem rozebral i to, proč se domnívám, že by měl Pospíšil na svoji funkci rezignovat,“  řekl Okamura v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

"Nejsem z těch, co by si vyřizovali s někým své účty přes média. Ale pokud se snažím s někým sejít více než dva roky a nedaří se to, pak nemohu udělat nic víc, než to, že se s tím svěřím ve svém blogu a nechám veřejnost, ať si udělá názor sama - ať mé pohledy vyhodnotí. Jako občan  této země prostě odmítám takovéto věci v klidu pouze sledovat a nic nedělat," doplnil ještě Okamura.

Přijde peklo nesrovnatelné horší než v 90. letech - varuje znalec

A v aktuálním blogu se však Okamura dále ptá na to, co nastane, pokud Pospíšilovy návrhy změn v obchodním zákoníku projdou.  „Popsal mi to jeden z nejrenomovanějších znalců obchodního práva JUDr. Petr Čech, který vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy: To bude teprve peklo, nesrovnatelně horší než to, kterým jsme prošli v 90. letech,“ cituje bloger zneklidňující  slova odborníka.

V určitém momentu se zdá, že přece jen něco pozitivního nakonec Okamura na Pospíšilovi shledává. Zdání však rychle opadává.

„Musím přiznat, že napodruhé šel pan ministr na věc zgruntu - nejprve vyměnil členy legislativní rady vlády a dosadil tam své lidi. Pak navrhl kompletní nový kodex, který nahrazuje stávající obchodní zákoník. V kodexu je tolik nesmyslů a zbytečností, že pravda, nějaká chybějící pojistka proti tunelům je jen třešnička na kočkopsím dortu. A je také pravda, že nový občanský zákoník v hlouposti, zbytečnosti a nesmyslech zákon korporátní daleko trumfuje. Pozoruhodné ovšem je, že i když právníci v celé zemi se chytají za hlavu, média a veřejnost stále trpí pocitem, že ten člověk  - ministr spravedlnosti - absolutní a nezpochybnitelně právní superpackal, je muž na svém místě.  Zatímco investigativní novináři pátrají po kdečem,  skutečné právní zločiny přímo na ministerstvu spravedlnosti nevidí,“ konstatuje dál Okamura na adresu ministra spravedlnosti.

Všechny ty hlouposti snad nemohou být jen z ministrovy hlavy...věří Okamura

A ptá se v tomto ohledu se ptám, kdo vlastně tohoto ministra řídí. Poukazuje na to, že z podnikatelského prostředí totiž ministr nikdy zkušenost získat nemohl, poněvadž byl od útlého mládí ihned po škole politikem - pracovní praxi z běžného života tudíž postrádá. 

„Není snad ani možné, aby všechny ty hlouposti byly z jeho hlavy. Byť pravda, jako právník má pověst prachbídnou. A je možné, že kdyby nám pan minstr dovolil nahlédnout do jeho diplomky, asi bychom se divili. I to je důvod, proč ji přes veřejné výzvy zatím nikomu ministr neukázal. Jenže mediální miláček má prostě jinou pozici než spolužáci z Plzně nebo Bárta, Bátora či Dobeš. A reportáž, kterou natočila TV Nova se svědkyní tvrdící, že diplomku panu ministrovi psali spolužáci, se vedení podařilo úspěšně stopnout,“ píše Okamura.

Konstatuje pak také, že za tím vším diletantstvím nemusí být přesto  úmysl krást a podvádět. Dodává však, že břídilská a špatná práce ministra právě k těmto koncům vede.

„Pan premiér by měl skutečně zvážit, zda mocenské klice z Plzně nenajít jinou, méně společensky nebezpečnou trafiku a poslance prosím snažně - nedopusťte, aby se tady znovu beztrestně kradlo a tunelovalo. Vraťte do zákona pojistku proti tunelování,“  uzavírá Tomio Okamura.

Reakci ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na výše uvedená slova v blogu ParlamentníListy.cz zjišťují.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…