Pane Kalousku, tohle zaznělo z Hradu za to, co jste řekl u Moravce

01.07.2013 11:06

První místopředseda TOP 09 a ministr v demisi Miroslav Kalousek v ČT v neděli uvedl, že podporuje diskusi o změně Ústavy, která by měla upřesnit pravomoci prezidenta republiky zejména při jmenování vlády. Kancléř prezidenta republiky Miloše Zemana Vratislav Mynář si myslí, že jde o účelový krok.

Pane Kalousku, tohle zaznělo z Hradu za to, co jste řekl u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář
reklama

„Nikdy se nestalo, že by byla jmenována vláda bez jakéhokoliv politického subjektu v Poslanecké sněmovně, který si ji přál nebo podporoval. Pan prezident tenhle precedent udělal. Pokud ten precedent udělal, já jsem byl vždycky nepřítel rychlých změn Ústavy, ale v této situaci, protože si opravdu myslím, že jsme na křižovatce, jestli se dál budeme ubírat cestou standardních mechanismů parlamentní demokracie nebo půjdeme k nějakému poloprezidentskému autokratickému systému, tak jsem velmi nakloněn té diskusi o změně Ústavy,“ řekl Kalousek v Otázkách Václava Moravce.

„Myslím si, že by Parlament měl panu prezidentovi jasně upřesnit jeho kompetence jak v oblasti jmenování předsedy vlády, tak v oblasti jmenování členů bankovní rady,“ dodal Kalousek.

Zeman neskáče, jak Kalousek píská

ParlamentníListy.cz oslovily politiky, zda s takovým návrhem souhlasí a zda ho nepovažují za účelový krok v okamžiku, kdy nebyl prezidentem zvolen kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg a prezident Miloš Zeman nedělá, co by si TOP 09 přála.

„Ano, plně souhlasím, že je to naprosto účelové počínání pana Kalouska a je to způsobeno přesně tím, že prezident nedělá to, co on by si přál, což se panu Kalouskovi nestává tak často,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Vratislav Mynář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman Ústavu jmenováním vlády odborníků neporušil

„Pan Kalousek i celá TOP 09 a Gazdíkovi starostové, na které se často zapomíná, jsou z pana prezidenta zmatení jako včelka Mája v zimě. Doba, kdy účelově destabilizovali českou politiku, končí. Koalice i s panem Bohuslavem Sobotkou a celou ČSSD se dohodla na změně Ústavy a jako obvykle nedomyslela důsledky. Drtivou porážku svých kandidátů a vítězství Miloše Zemana vůbec nepředpokládala, dělala si, co chtěla, a nyní pánové sklízí, co zaseli. Ukazuje se také, že na prezidenta prostě nemají a musí se hodně učit,“ řekl redakci senátor SPOZ Vladimír Dryml.

Podle politologa Jana Kubáčka Zeman Ústavu jmenováním vlády odborníků neporušil: „Vyložil ji extenzivně, přesto jeho postup Ústava ČR může akceptovat a akceptovat bude. Změna způsobu volby prezidenta se nemohla nepodepsat do způsobu chování prezidenta. Dříve byl prezident volen sněmovnou a Senátem. Musel tedy brát větší ohled na Parlament, aby mohl být zvolen a znovuzvolen. Čili prezident musel více vycházet vstříc zákonodárcům a politickým stranám, protože oni rozhodovali, zda bude zvolen. Miloš Zeman vychází z optiky přímé volby. Byl přímo zvolen občany. Má silnější mandát a současně strany ke svému zvolení tolik nepotřeboval a tolik potřebovat nebude.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…