Počůrat, toaleta, debil, příšerná ženská. Je tu opět Miloš Zeman se svou pojízdnou show. Tentokrát lidem vyprávěl třeba o Bursíkovi, Chládkovi a zbytečných studentech

03.06.2015 10:06

REPORTÁŽ V průběhu druhého dne návštěvy Jihočeského kraje se prezident Miloš Zeman setkal také s několika sty občany Velešína na místním náměstí. Poté se ještě zastavil ve zdejším českém podniku Jihostroj, kde diskutoval s vedením společnosti a zaměstnanci.

Počůrat, toaleta, debil, příšerná ženská. Je tu opět Miloš Zeman se svou pojízdnou show. Tentokrát lidem vyprávěl třeba o Bursíkovi, Chládkovi a zbytečných studentech
Foto: Václav Fiala
Popisek: Prezident Zeman během předání daru ve společnosti Jihostroj a. s. ve Velešíně

Na zaplněném náměstí se jako i v jiných městech a obcích nejen Jihočeského kraje při návštěvě hlavy státu tísnily stovky obyvatel. Žhavým problémem je tu dobudování dálnice a zklidnění města a k tomu směřovaly i dotazy.

Od toalety až ke „šlapkám“

„Rád bych vyjádřil jisté pochybnosti o dokončení v roce 2020,“ nepotěšil přítomné prezident. „Když přijdete do nějakého úřadu, tak nejdřív hledáte toaletu. To vám zabere den, pak hledáte kompromitující materiály na svého předchůdce, to vám zabere měsíc a pak se začnete zabývat vytvářením nějaké vlastní koncepce, což vám trvá půl roku. A když nastává čas, abyste tu koncepci realizovali, tak jste odvoláni. A to nechci hovořit o příčinách – někdy jsou poněkud komické. Už jste někdy, manželé, řekli svým manželkám, že vypadají lahodně? Asi víte, o čem mluvím…“ usmíval se za potlesku davu prezident.  Měl však také dobré zprávy: „Finance na dálnici jsou. Na Fondu dopravní infrastruktury je toho času 91 miliard korun.  Pan starosta mě upozorňuje, že lidé se nebudou muset pak bát u vás přejít silnici. Zjistil jsem, což jsem nevěděl, že u vás je silnice E55 a tato silnice je v očích našich občanů spojena s poněkud jinými druhy chodců, než jsou normální lidé,“ rozesmál náměstí Velešína.

Hlava státu vymahačem

Na diskusi se zaměstnanci Jihostroje, který dlouhodobě působí na průmyslovém trhu výrobců letadel, automobilů, zemědělských strojů a další mobilní techniky, na úvod Zeman řekl: „Já svůj čas vždycky při cestách do krajů dělím mezi úspěšné a neúspěšné podniky a mám přitom několik jednoduchých kritérií. Jedním z nich je výše průměrné mzdy, a mám také svůj vlastní indikátor, a to je míra fluktuace. Jak mi řekl pan generální ředitel, je tu kolem dvou procent, což je nádhera, protože věrnost podniku je něco, co už se dnes moc nenosí, ale protože jsem přívrženec Baťova systému podnikání, jak Tomáše, tak Jana, tak si říkám, že ten jednokariérový model tu vyrůstá. Vážím si toho, že dokážete pronikat na vysoce náročné zahraniční trhy, zejména do Spojených států a Německa, protože co je vám platné, když něco prodáte a odběratel vám nezaplatí. A prezident pak chodí jako vymahač pohledávek, píše dopisy prezidentům dalších zemí a říká dlužíte nám tu pět miliard, tu devět miliard. Díky třeba dobrým osobním vztahům s těmi prezidenty se mu časem čase podaří alespoň část těch peněz vymoci.“

Co nezničil Bursík….

Pak už následovala diskuse. První otázka byla, zda by hlava státu vyměnila Vysočinu za Šumavu.

„Vzhledem k tomu, že Vysočinu dosud nezničil Martin Bursík, zatímco na Šumavě se mu to téměř podařilo, tak odpověď zní ne. Já nemám zelené rád. Já se řídím středověkou zásadou – počůrat, vypálit, posolit – tím myslím Stranu zelených. A rozlišuji zelené a ekology, protože ekologové alespoň vědí, co to je biomasa, jestli si ještě vzpomínáte na Kateřinu Jacqes, místopředsedkyni Strany zelených. Tak ta to u Jana Krause nevěděla a byl z toho šílený skandál. Čili nemám rád zelené fanatiky, nemám rád, když usychají lesy a na Vysočině se řídíme takovou starodávnou zásadou: Když je strom napadený kůrovcem, tak se pokácí, kůra se oloupe, spálí a strom se odveze. Tady na Šumavě to jaksi neplatilo.“

Euro a národní banka

Druhý dotaz zněl: „Kdy myslíte, že ČR přijme euro?“ Prezident si povzdechl. „Ono to samozřejmě záleží i na ochotě politiků. My jsme měli na konci května v Lánech na toto téma poradu. Prezident je pro, premiér je pro, ministr financí říká, že je neutrální, ale ve skutečnosti je spíše proti, a Česká národní banka je de facto proti. A víte proč? Každá instituce se snaží rozšiřovat prostor svých kompetencí. A kdybychom přijali euro, tak velkou část kompetencí naší národní banky přeneseme do Evropské centrální banky. Jsem rád, že jsme se s panem ředitelem Jihostroje naprosto shodli, že čím dříve bude euro přijato, tím lépe.“

„Kdyby národní banka pokračovala v intervencích, bude kurz měny udržovat mimo její tržní hodnotu,“ rýpl si do ČNB prezident. „Kdybychom s tímto kurzem vstoupili do eurozóny, tak každý z nás prodělá mezi šesti až deseti procenty, pokud jeho úspory budou přepočteny na euro. Národní měny mohou ostatně být vystaveny útoku spekulantů.“

Sankce? Blbost

Na dotaz ohledně sankcí proti Rusku řekl: „Myslím, že je to naprostá blbost. Vezměte si, že sankce proti Kubě trvaly padesát let, a nakonec se musely odvolat. Sankce nikdy nic nevyřešily, naopak upevnily režim, vůči němuž se sankce zaváděly. Vezměte si, že Putinova popularita po zavedení sankcí prudce stoupla.“

Jak si dovézt džihádisty

„Brusel nám chce diktovat, kolik máme přijmout uprchlíků. Co na to říkáte?“ zněla otázka znepokojeného občana. „Je to záležitost národních parlamentů a národních vlád. Já nemám nic proti, řekněme, repatriaci ukrajinských Čechů. Ale to jsou lidé, kteří k nám patří. Teď si ale představte, že se k nám přiženou lidé, kteří neznají naši kulturu, kteří nejsou z větší části asimilovatelní. To není nic nehumánního. Pomáhejme těmto lidem v jejich domovských zemích, pošleme tam polní nemocnici, která bude ošetřovat zraněné uprchlíky, poskytněme jim další rozvojovou pomoc. Ale dělejme to tam. A to ještě nemluvím o nebezpečí, o kterém varoval jeden libyjský ministr, a sice, že s těmi uprchlíky se sem nakvartýrují i džihádisté, takže tady budeme mít mimo jiné další teroristické buňky.

O jedné příšerné ženštině

K urychlení výstavby dálnice D3 Zeman pohovořil následovně: „Problém výstavby dálnice byl problémem nedostatečné projekční přípravy, což je samozřejmě ostuda. Nebyly vykoupeny pozemky – vzpomeňte si na paní Havránkovou na D11, to je příšerná ženština, a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Peníze už jsou, projektová příprava také, takže hlavní faktor, proč se ta dálnice může zpozdit je, že za šest let máme desátého ministra dopravy a úměrně tomu máme, myslím, již desátého ředitele Silnic a dálnic“. Hejtman Jiří Zimola vstoupil do diskuse: „... já jsem s nadsázkou ty ministry podezíral, že ono je baví se v té koloně kochat jihočeskou krajinou.“ Prezident na to opáčil: „Je to cynismus, ale oni většinou létají helikoptérou.“

Humanitní novináři

Zástupce odborové organizace zajímalo technické vzdělávání a školství. „Čeští novináři mne poslední dva roky jako prezidenta kritizují za to, že trvale prohlašuji, že máme málo technického školství a příliš mnoho humanistického školství,“ pustil se do médií prezident Zeman. „Protože čeští novináři jsou absolventy humanistických fakult, takže každá liška svůj ocas chválí. Upřímně řečeno, většina těchto absolventů dnes končí na úřadech práce. Školy jsou dotovány podle počtu studentů, což je naprostý nesmysl. Takže nechci použít výrazu debil, to používá Adriana Krnáčová, ale řekněme, že přijímají lidi s IQ pod sto jenom proto, aby dostaly ty dotace. Já neustále hlásám tuto teorii a bohužel toto navrhl i Marcel Chládek – zrušil bych učební obory s maturitou a nahradil bych to mistrovskou zkouškou, aby se ukázalo, jestli zedník umí postavit zeď, jestli kominík umí vyčistit komín. Takže mne nemusíte přesvědčovat. Přesvědčujte ty novináře, kteří neustále píší, jak moc potřebujeme kulturní antropology a další naprosto zanedbatelné profese. Devadesát procent z několika set středních škol vyučuje pouze humanitní obory. Je to neuvěřitelné číslo. Takže ta strukturální nezaměstnanost tady bude, i když řada podniků shání techniky, shání vyučené.“ Na to generální ředitel Jihostroje Jiří Gerle ukončil setkání: „Dostal jsem nápovědu, že musíme skončit…“

A prezident  okamžitě za smíchu přítomných reagoval: „Víte, jaký je rozdíl mezi prezidentským protokolem a Tálibánem? S Tálibánem se dá vyjednávat!“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…