Předčasné volby, jinak bude v Praze horko, varuje odborový předák

26.06.2013 16:46

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek trvá na tom, aby se v Česku uskutečnily předčasné volby. Vidí to jako jediné řešení celé situace. Proč?

Předčasné volby, jinak bude v Praze horko, varuje odborový předák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek
reklama

„Těm současným politikům, jak se ukazuje, nejde o nic jiného, než o vlastní koryta – určitě jim nejde o Českou republiku či občany. Když jsem viděl tu jejich úterní hysterii po jmenování nového premiéra a jeho pověření jmenovat novou vládu, říkal jsem si, že se opět potvrzuje známý fakt, že člověka poznáte nejvíce podle toho, jak se chová v nejtěžších chvílích,“ řekl pro ParlamentníListy.cz šéf samostatných odborů Dufek.

Byl to právě on, kdo před necelými dvěma roky předpověděl, že Česko v roce 2013 skutečně měly potkat předčasné volby. Nutno však konstatovat, že tuto možnost stále více lidí jako reálnou nevidí. Třeba – mimo jiné – prý i proto, že současná politická reprezentace nechce v těchto horkých týdnech, kdy nikdo neví, zda není v hledáčku policie, ztratit poslaneckou imunitu.

Padni, komu padni - ale hlavně ne někomu? S tím snad je šmitec

„Kdyby byli nevinní, tak se přece nemusejí ničeho obávat. Dokazuje to jen to, že nemají čisté svědomí. Přitom to bylo nejčastěji v době této vlády a politických špiček, kdy se stále dokola opakovala fráze: Padni, komu padni. A najednou, když mělo jít o Nečase, už to tak jednoduše členové ODS neviděli a nechávali se v prvních chvílích slyšet, že by ho nevydali. Tím ale zpochybňují, že by věřili v nezávislost našich soudů,“ pokračoval dále Bohumír Dufek.

Podle něj je proto dobře, že se politické špičky, ale nejen ony, nyní obávají. „Ony se musí obávat! A pokud bude policie v šetření pokračovat dál, musí počítat s tím, že třeba v době, kdy se i na ně může zaměřit, imunitou prostě chráněni nebudou. I proto je z jejich vyjádření vidět ta hysterická snaha uhájit koryta, z které nelze vyčíst už ani náznak toho, že by někomu šlo o stabilizaci ekonomiky či obrázku vnímání naší země ve světě. Proto bych rád uvítal, kdyby se začaly řešit i další kauzy, které odkryjí, jak moc si ODS udělala na některých ministerstvech své pašalíky, jak byla rovnováha státu narušována někdy bezmála vydíráním ohledně státního rozpočtu. Právě z něj si pan Kalousek udělal jakousi mantru, aniž by přiznal, jak se na jiných místech neuvěřitelně rozhazovalo. I proto, bude-li nadále blokována snaha o předčasné volby, může se stát, že do Prahy svoláme odboráře, vtrhneme na ministerstvo a klidně pana Kalouska vyneseme v zubech,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz šéf odborů ASO. Jak dodal, o případných protestech a tlaku na předčasné volby hovořil již také s předsedou ČMKOS Jaroslavem Zavadilem.

Nutnost zákona o státní službě i referendu k nápravě stavu?

Jak později Dufek ještě doplnil, ke změně poměrů v zemi bude potřeba také schválení zákona o státní službě, který by v budoucnu zabránil předávání úřednických funkcí podle stranických sympatií, nikoli podle odbornosti. Také zmínil, že je po dvaceti letech, kdy se tyto snahy objevují, konečně nutné uvést do života zákon o referendu.

„Dál samozřejmě bude probíhat souboj levice a pravice, který by snad již ale měl narůst do jiné roviny. Nyní tu zažíváme parlamentní krizi, jak si správně všímá prezident Miloš Zeman, politici si parcelují republiku. Nutno je si přiznat, že to byla právě pravice, kdo tady u nás zavedla kmotry, udělala největší dluhy, proto je poněkud směšné, když se teď ti politici ohánějí nějakým duchem Ústavy… Prosím vás, kolik těch duchů tady ještě máme? Není tedy divu, že by mnozí nejraději zmizeli jako pára nad hrncem. Jenomže v tom pomyslném hrnci zůstala spousta bordelu, a ten je třeba vymést,“ uzavřel Bohumír Dufek své vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Na místě je ještě připomenout jeho slova v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ze závěru roku 2011.

Hluboká politická krize povede v roce 2013 k pádu vlády, řekl Dufek předloni

„Víte ono stačí kolem sebe pozorovat, pozorně poslouchat. A když se člověk v té politice a politiky stýká delší čas, dokáže i řadu jejich kroků odhadnout na základě mnoha ukazatelů," vysvětlil úvodem své prognózy ParlamentnímListům.cz Dufek. Již tehdy řekl, že Česko bude čekat na přelomu let 2012 a 2013 hluboká politická krize, která vyvrcholí pádem vlády a předčasnými volbami v roce 2013.

Usoudil tak tehdy z toho, jak se situace v Česku vyvíjela v roce 2011, další vývoj byl podle něj proto poměrně dobře odhadnutelný. Vedly ho k tomu prý i další indicie, proslýchané v kuloárech.

„Strany nemohly nechat dojít tu vládní krizi v roce 2011 (odstartovanou údajnou úplatkářskou aférou uvnitř Věcí veřejných) až k předčasným volbám, neměly totiž vůbec žádné peníze a byly zadlužené ještě z minulých voleb. Během následujícího roku (2012) se budou snažit ale tento handicap srovnat. Na jeho konci bude kongres ODS, na kterém se odhalí další rozštěpení této strany, a to povede k dalším neshodám nejen uvnitř strany samotné, ale i ve vládě. Nahrávat to bude TOP 09 - ta tím pádem posílí,“ rozebral tehdy pro ParlamentníListy.cz detailně politologický pohled na blízkou budoucnost šéf odborů Bohumír Dufek. Dodal, že další kauzy a rozkol uvnitř velkých stran - to všechno budou síly, které budou roztáčet šance vzniku a nárůstu sympatií i různým iniciativám - jako je třeba ANO 2011 Andreje Babiše. „Nedá se ovšem vyloučit, že vzniknou i další, se stejnými či podobnými šancemi uspět,“ myslí si Dufek.

Rozkol, vládní krize, pád vlády a nové volby?

Podle Dufka a teorií, jež čas od času prý zaznívaly z různých stran, povede rozkol vlády a dost možná i ambice nových uskupení, včetně TOP 09, prý na jaře 2013 k rozsáhlé hluboké vládní krizi.

„Skoro by se dalo říci, že na to již delší čas je veden na politické scéně trénink - jak jinak se dívat na ty aféry, kterými jsme byli v posledních měsících svědky? Reakcemi politiků i veřejnosti se testuje to, jak to může vypadat v období, kdy už může být pád vlády přijatelný (vzhledem k ekonomickým podmínkám stran i dalším okolnostem),“ pokračoval dál v rozvíjení v dané chvíli spíše konspirační teorie, jež se mohla zdát „přitažená za vlasy", Dufek.

Krize má pak podle něho vyvrcholit na jaře pádem vlády a vyhlášením nových předčasných voleb. Jak dodal, svoji roli v tom prý může hrát i fakt, že právě v tomto čase skončil své funkční období prezident Václav Klaus. O něm se již dlouhodobě spekulovalo, že nehodlá odejít ani poté do politického důchodu - ba naopak. Že by se dokonce mohl stát lídrem nové, pravicově orientované politické strany.

Není politolog, ale pozorný pozorovatel, přesto se trefil v odhadu už několikrát

Ten, kdo by chtěl Bohumíra Dufka podezírat z přílišné fantazie, by měl vědět, že v minulosti také hovořil o jisté své hypotéze, podle které by se mohl stát soudcem Ústavního soudu tehdejší předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Zatímco tehdy nebylo oč tuto teorii opřít a zástupci médií ji zaznamenali jen letmo, bez jakékoli zmínky ve svých výstupech, ukázalo se v následujících měsících, že byl tento odhad pravdivý. Jan Sváček tenkrát skutečně přijal nabídku prezidenta Václava Klause, aby se v roce 2012 o uvolněné místo soudce Ústavního soudu ucházel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…