Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

19.05.2021 11:13

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, srozumitelná. Jaká je důchodová reforma? Zveme vás k jejímu sledování on-line.

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě
Foto: Archiv PL
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Hlavními hosty jsou ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

  • Proč je vůbec důchodová reforma potřeba?
  • Mohou se dnešní mladí lidé spolehnout na veřejný důchod?
  • Jak důchody zaplatíme?

 

Důchodová reforma by podle Ministerstva práce a sociálních věcí pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) měla zacílit na tři hlavní pilíře, kterými jsou udržitelnost, spravedlivost a srozumitelnost. Současný systém je totiž podle Maláčové přesným opakem těchto bodů.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 18.5.2021)

3%
hlasovalo: 16955 lidí
„Důchodový systém je nesrozumitelný!“ píše se na webu MPSV s tím, že lidem není jasné, jak budou mít vysoký důchod, jak se počítá důchod u žen po mateřské nebo kdy je nejlepší začít spořit na penzi.

Současný důchodový systém je podle Maláčové také nespravedlivý, protože neoceňuje ženy za péči o děti. Ženy totiž podle výpočtů mají v průměru o 2 856 Kč nižší důchod než muži. Stejně tak prý důchodový systém nezohledňuje náročnou práci svářečů, zdravotních sester a jiných profesí. „Stát také úplně zapomněl na 300 tisíc pracující důchodců, kteří dostávají bonus k důchodu jen 81 Kč,“ stojí dále v prohlášení.

O neudržitelnosti důchodového systému se hovoří již mnoho let, a proto je prý hlavně potřeba důchodová reforma. „Důchody jsou v Česku v podstatě skoro celé kryty z pojistného. Výdaje na důchody tvoří 31,4 % výdajů státního rozpočtu. Důchodový systém je tak zcela závislý na vybraném pojistném. To je nutné změnit a stabilizovat jej dodatečnými příjmy. Tak jako to dělá i zahraničí,“ píše MPSV a hledá řešení těchto problémů. Důchodovou reformu bude Maláčová v příštích dnech předkládat na Legislativní radu vlády ČR. 

Ptát se můžete i vy, a to zde: https://forms.gle/WvWYPGQTFCAqi1Dr5.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jirka Čermák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…