Rozčílené maminky zasypaly kabinet použitými plenami

25.3.2011 5:41 odp.

Od koně sv. Václava vyrazil v pátek odpoledne pochod přibližně dvou set rodičů s kočárky. Jeho účastníci měli namířeno k Úřadu vlády, kde chtěli vyjádřit naplno svoji nespokojenost s reformami ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Rozčílené maminky zasypaly kabinet použitými plenami

Protest získal podporu iniciativy Pro Alt, senátora Zdeňka Škromacha ale i novopečeného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Psali jsme:
Vůdci demonstrace: Proti 'neumětelům' šlo 1400 lidí. A to byl jen začátek
Jílkovou ovládly vozíčky a berle. Zdravotně postižení proti vládě
Budeme žebráci, brání se postižení škrtům. VV je litují
Zdravotně postižení protestují proti reformám ministra Drábka

Ministr Drábek: Zdravotně postiženým výhody neberu. Je to lež


Ani na housku

Had přibližně dvou set aktérů se dal za hlasitého pískotu do chodu z Václavsklého náměstí. Transparenty ,,Kalousku nemáme ani na housku," ,,Jaromíre, to neděláš dobře" nebo "Ještě nemluví, ale řekli by ti to," dostatečně vystihovaly náladu převážně účastnic s kočárky a malými dětmi.

"Čekali jsme větší účast, ale nezapomínejme, že protestní akce probíhala souběžně ve třech krajských městech Praze, Brně a Ostravě. Chtěli jsme jen veřejnost upozornit na smutnou skutečnost, že rodiny na rodičovské dovolené dostávají méně a méně. Od této vlády žádnou pomocnou ruku neočekáváme," sdělila ParlamentnímListům.cz Erika Parkanová organizátorka protestu.

OBRAZEM Rozzuřené maminky

"Vláda postupně likviduje jednu formu podpory rodin s dětmi za druhou a je potřeba na to upozornit, akce měla moji podporu, přestože jsem se kvůli pracovnímu vytížení nemohl zúčastnit," vysvětlil ParlamentnímListům.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

PŘÍBĚH Matka dětí na vozíku: Vezmou mi 12 tisíc měsíčně, budeme živořit
Vaše koryta, naše bída, křičeli invalidé na ministry

Někdo jim to musí říct

"
Zúčastnila jsem se pochodu proto, že situace je finančně neúnosná. Před otěhotněním jsem byla bohužel rok bez práce, tak jsem si nemohla zvolit délku rodičovské. Automaticky spadám do čtyřleté varianty, s čímž jsem nesouhlasila," vysvětluje účastnice Eva Trávníčková. Tato varianta rodičovské, je ze všech nejméně výhodná, což přiznává i samo ministerstvo.

"Ze statistik MPSV vychází, že počet žadatelů o čtyřletý model vyplácení mateřské podpory je nižší a nižší," sdělila ParlamentnímListům.cz zástupkyně tiskové mluvčí MPSV Táňa Švrčková.

Na čtyřleté rodičovské jsou dávky do 9 měsíců věku dítěte 7600 korun a poté až do jeho 4 let (48 měsíců) se příspěvek sníží na 3800 korun. Celkem si tedy matky za 4 roky přijdou na 216 600 Kč, u tříletého modelu je to celkem 235 600Kč.O tři tisíce měsíčně méně

"Manžel mě opustil během těhotenství, jsem samoživitelka. Od ledna pobírám jen 3800 korun. Dále mám i příspěvek na bydlení, na živobytí a příspěvek na dítě, což dělá odhadem asi 9000 korun. Nájem platím 6000 korun, takže mě a prckovi zbývá na všechny naše potřeby asi 3 tisíce korun na měsíc. Předtím jsem pobírala necelých 11000 korun, takže to snížení je opravdu znát," vysvětluje finanční situaci Trávníčková.

Aktivistka se pak odebrala k symbolickému položení papírové plenky před Úřad vlády. Službu konající policista však pod výhrůžkou pokuty pět tisíc donutil pokládající všechny pleny následně uklidit.

Psali jsme k tématu:
Zablokováno. Protest žen na mateřské má nepřátele
Nečas se bude divit, hrozí rodiče. Položí mu před úřad pleny

Foto: Zbyněk Pecák

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

4:44 „Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

Věří vládní koaliční partneři STANu, že už nic dalšího nevyplave a vláda bude moci normálně fungovat…