Podle Ministerstva pro místní rozvoj by se o truchlící pozůstalé měli starat zdravotní sestry, sociální pracovníci, ale i obecní úředníci. Každý z nich by mohl k tomu účelu získat ministerské osvědčení specialisty, pokud by absolvoval přezkoušení. Důvodem nového poradenství je podle ministerstva především fakt, že roste počet pohřbů bez obřadu a sociálních pohřbů na náklady obce.
Uchazeči o kvalifikaci pak budou mít plný název „poradce v poradenství pro pozůstalé.“ Podle resortu ale takový člověk musí splnit například požadavky na citlivost vůči kulturní a osobní odlišnosti při truchlení, předvést přiměřenost pietního chování, či dokázat doporučit vhodný způsob pohřbu. To vše během několika málo hodin.
Celou státní koncepci péče o truchlící a pozůstalé čtěte ZDE
„Přirozený systém pomoci pozůstalým u nás nefunguje. Sekularizací společnosti byla smrt odsunuta, tabuizována. Přitom rituály smutku a truchlení jsou nutné. Pokud je člověk neprožije, tím déle se jimi bude trápit,“ vysvětlila pro Lidové noviny (LN) psycholožka Naděžda Špatenková, která vede ministerskou skupinu pro přípravu koncepce. Od září má již zkoušet první adepty na tuto novou profesi.
Musí být citlivý vůči odlišnosti při truchlení
Jenže to se nelíbí psychologům. „Žádný certifikát nemůže nahradit letitou odbornou kvalifikaci,“ uvedl deníku psycholog Petr Weiss.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová