Málokdo se může cítit tak oprávněn mluvit za živnostníky a podnikatele jako nynější místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek. Jako soukromý podnikatel začal již v říjnu 1989 a o dva měsíce později už spoluzakládal Sdružení československých podnikatelů. Jako jeho předseda se zasadil o privatizační zákony, od roku 1992 se postavil do čela nově vzniklé Strany podnikatelů, živnostníků a rolníků ČR.
Nyní je spolu s předsedou SsČR Rostislavem Senjukem a členem předsednictva Bedřichem Dandou podepsán pod otevřeným dopisem premiéru Petru Nečasovi, v němž společně s představiteli 26 organizací zastupujících OSVČ ostře protestují proti úvaze ministra financí Miroslava Kalouska snížit daňové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné. SsČR se částečně podílela na tvorbě programu ODS 2010 a pasáže o živnostnících jsou převážně z její dílny.
TÉMA: Vládní reformy
TÉMA: Rozpočet
Nečas nedovolí Kalouskovi sahat na paušály
„Věříme, že náš dopis bude mít velkou váhu a premiér Nečas nedovolí ministru Kalouskovi, aby na paušály sahal," říká Baránek pro ParlamentníListy.cz. Jeho přesvědčení vychází z toho, že v Programovém prohlášení vlády ČR i ve smlouvě mezi ODS a SsČR o předvolební a povolební spolupráci je zakotven závazek nezvyšovat odvodové zatížení živnostníků a zároveň snižovat jejich administrativu.
Kalouskův argument, že výdajové paušály musí odrážet skutečné náklady podnikatelů, a ne být nástrojem ke snižování daňové povinnosti, místopředsedu SsČR vytáčejí. Vždyť o této výši paušálů rozhodla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka, v níž byl ministrem financí rovněž Kalousek. „Tenkrát ti, co to stanovovali a ve vládě o tom rozhodovali, byli snad tupí?" rozhořčuje se Baránek nad tím, že moc vody v řekách neuplynulo a stejný politik vidí situaci zase jinak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník