Vláda bez ministrů z TOP 09: Daňová reforma má i tak zelenou

24.08.2011 12:09

Kabinetu se i přes absenci ministrů z TOP 09 podařilo projednat daňové reformy. Jednání ale trvalo přes dvě hodiny. Ministři z Věcí veřejných totiž trvali na tom, aby se určité úpravy v návrzích udělaly. Návrh byl ale nakonec prohlasován téměř v původním znění, jak ho ministr financí Miroslav Kalousek předložil.

Vláda bez ministrů z TOP 09: Daňová reforma má i tak zelenou
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John
reklama

Kabinetu se nakonec podařilo i přes absenci ministrů z topky daňové reformy projednat. Vláda je nakonec shválila, ale jednání trvalo přes dvě hodiny. Ministři z Věcí veřejných totiž trvali na tom, aby se určité úpravy v návrzích udělaly. Nakonec tak z návrhu vypadne zrušení investičních pobídek. Věci veřejné ovšem neprosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek. Ministři ODS se podle informací ČTK hlasování o tomto bodě zdrželi hlasování.

Daňová reforma z pera ministerstva financí má přinést například konec superhrubé mzdy, zrušení řady daňových výjimek nebo vznik jednoho inkasního místa. Zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek by pak měl nahradit daňový paušál.

Ministerstvo chce v rámci reformy především zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.

Kalouskův úřad také v rámci daňové reformy plánuje zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek včetně zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek či odstupného a jejich nahrazení daňovým paušálem. Proti rušení některých daňových výjimek se postavilo několik ministerstev, zaměstnavatelé i odbory. Změny by měly být platné od roku 2013.

Jednání o reformách proběhlo bez ministrů z TOP 09. Strana totiž stále trvá na odvolání personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory a to kvůli urážce, kterou Bátora řekl na vrub předsedy topky Karla Schwarzenberga. Na protest kvůli tomu pak minulý týden odešli z jednání vlády ministři této strany. Dnes do "práce" také nepřišli a za sebe poslali náměstky, kteří však nemohou o zákonech hlasovat.

Čtěte více:

Vedle daňových zákonů má vláda na programu i Kalouskův sněmovní návrh na novelu zákona, která umožní používat peníze z privatizace a dividendy ze státních podniků na důchody. Už příští rok by takto mohlo být využito 15 miliard korun z dividend na penzijní účet. 

Kabinet posoudí také nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, které nepřijde osvětlit ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

19:33 Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

Unikl z laboratoře, vyroben uměle nebyl. S těmito slovy ve čtvrtek vystoupil před poslanci ministr z…