Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu z ČR. Zákaz platí okamžitě

20.09.2012 19:40 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zakázal ve čtvrtek večer krátce po 19:30 vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) chtěla export z ČR zakázat EU až na dva měsíce, vláda ji proto předešla. Předseda vlády na tiskové konferenci uvedl, že tak Česko bude moci bariéry exportu odstranit samo. Lihovarníci proti rozhodnutí neprotestují.

Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu z ČR. Zákaz platí okamžitě
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto

"Vláda ČR obdržela informaci, že vzhledem k pokračujícím otravám Evropská komise chystá zákaz dovozu českého alkoholu nad 20 procent na dva měsíce s teoretickou možností jednání o dřívějším ukončení," uvedl Nečas po mimořádném zasedání kabinetu. Premiér dodal, že k ukončení zákazu vývozu by byl nutný souhlas nadpoloviční většiny členských států. Pro Česko je tak podle předsedy vlády výhodnější, když "uvalení a odstranění této exportní bariéry bude v rukou českých orgánů". Nečas nepředpokládá, že by EU opatření případně zpřísnila. Vyloučit to ale prý nemůže. Evropská komise se k rozhodnutí české vlády má vyjádřit v pátek.

Situaci vláda konzultovala s českým velvyslancem při EU i eurokomisaři. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) pak jednal se zástupci výrobců a vývozců. Je přesvědčen o tom, že ČR dokáže situaci s metanolem vyřešit dřív než za dva měsíce. Zmínil se o dnech či několika týdnech. Dodal, že termín EU byl do 15. listopadu.

"Musíme udělat všechno pro to, abychom neposkytli nikomu záminku k tomu, aby mohl ČR tímto způsobem svírat," uvedl Bendl. Podotkl, že v potravinové aféře kolem technické soli z Polska mu trvalo "dlouhé měsíce", než se dostal k nějakým informacím. Nyní si prý může jen povzdechnout, že Evropská komise reagovala "ze dne na den".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pas, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Předsedkyně

Jste jedinou úspěšnou komunistickou političkou. Opravdu se už nebudete ucházet o post předsedkyně strany? A v politice zůstanete nebo počkáte až vám skončí mandát a taky skončíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„H*vno dostane i Fiala.“ Když nedodá rozpočet

4:44 „H*vno dostane i Fiala.“ Když nedodá rozpočet

Končící vládu čeká na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny pořádná facka. Podle informací serveru P…