Vláda zřejmě nevyhoví Rathovi. Nepoleví u marihuany

22.06.2013 9:15

Širší dekriminalizace marihuany pro osobní léčbu, jak navrhl z vazby poslanec David Rath, by mohla vést podle předběžného stanoviska vlády ke zvýšení dostupnosti drogy a nekontrolovanému nárůstu jejího užívání hlavně mládeží. Jde o jeden z argumentů, kvůli kterému kabinet nebude ve středu s normou patrně souhlasit.

Vláda zřejmě nevyhoví Rathovi. Nepoleví u marihuany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na středečním jednání vlády byli přítomni kromě Karla Schwarzenberga a Kamila Jankovského všichni ministři

 Novela příslušných zákonů uvádí, že lidé by měli mít možnost pěstovat a mít marihuanu pro vlastní léčbu, aniž by jim kvůli tomu hrozila kriminalizace. Podmínkou by bylo to, že by jim léčení touto drogou doporučil jejich lékař. Předloha nespočívá v dekriminalizaci rekreačního užívání konopí, zdůraznil Rath.

Oslabí černý trh?

"Úprava podle názoru vlády nemůže zabránit možnému zneužití konopí k jiným než léčebným účelům ze strany osob, jež budou oprávněny jej pěstovat nebo přechovávat," uvádí předběžné stanovisko. Kabinet upozorní i na možnou korupci lékařů pacienty, kteří budou o doporučení léčby marihuanou usilovat, a na rozpor s mezinárodními úmluvami.

Částečná legalizace marihuany by podle Ratha naopak černý trh s touto lehkou drogou oslabila. Rath se zároveň pozastavil nad už platnou poslaneckou novelou, která legalizovala konopí pro léčebné účely, ovšem pod taktovkou státu. Kvůli vysoké ceně je podle něho léčba pro většinu pacientů prakticky nedostupná.

Rath čeká na soud spolu s dalšími lidmi v souvislosti s údajnou korupcí při zadávání některých zakázek Středočeského kraje, v jehož čele v minulosti stál. Žádnou z jeho 13 předloh poslanci ještě ani nezačali projednávat a není jisté, zda se tak vůbec stane. Poslanec totiž musí normy uvést na plénu podle jednacího řádu osobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petříček má nového náměstka. Je jím Chmelař, který dříve pracoval pro Babiše

19:10 Petříček má nového náměstka. Je jím Chmelař, který dříve pracoval pro Babiše

Dosavadní státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař (ČSSD) se dnes stal odborným náměstk…