Životní úroveň v Česku klesá. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí tohoto roku. Oproti stejnému loňskému období sice stoupla průměrná hrubá měsíční mzda o 2,3 procenta (v absolutní částce o 546 korun) na 24 626 korun, ale za ni se toho dalo pořídit méně, neboť spotřebitelské ceny se v daném období zvedly o 3,4 procenta. Reálně se tak mzda snížila o 1,1 procenta.
„Inflace 3,4 procenta za druhé čtvrtletí je docela vysoká. Nižší reálné mzdy se projevují dál na celé ekonomice, protože lidé to, že mají reálně méně peněz, vnímají, a proto méně utrácejí v obchodech. To se samozřejmě projevuje na maloobchodních tržbách, a tím, že prodejci mají menší tržby, nepotřebují tak velkou výrobu, tolik zaměstnanců, nejsou ochotni zvyšovat platy, a to je takový začarovaný kruh, do kterého jsme se dostali,“ říká pro ParlamentníListy.cz Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.
Klesá nejen reálná mzda, ale ubývá i jejích příjemců
Reálné snížení mzdy se týká i celého prvního pololetí. V něm dosáhla průměrná mzda výše 24 341 korun, což v meziročním srovnání znamenalo nárůst o 2,8 procenta (657 korun). Spotřebitelské ceny v první polovině letošního roku ale stouply o 3,5 procenta proti stejnému období loňska, takže pokles reálné mzdy činil 0,7 procenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník