Zmocněnkyní pro lidská práva bude Monika Šimůnková

16.02.2011 10:28

Vládní zmocněnkyní pro lidská práva jmenoval dnes kabinet právničku Moniku Šimůnkovou. V postu, který nebyl obsazen půl roku, tak nahradí Michaela Kocába. O obsazení postu Šimůnkovou, která se zabývá ochranou dětí, informovala Česká televize i ČTK.

Zmocněnkyní pro lidská práva bude Monika Šimůnková

Česko nemá zmocněnce pro lidská práva, který předsedá také stejně zaměřené vládní radě i radě kabinetu pro záležitosti romské komunity, od poloviny loňského září. Tehdy vláda z této funkce odvolala Michaela Kocába. Ještě předtím zrušila post ministra pro tuto oblast. Nevládní organizace za to, že zmocněncova funkce stále není obsazena, poté kritizovaly premiéra Petra Nečase.

Začátkem listopadu se ale Nečas nechal slyšet, že kandidáta má. V nedělním televizním diskusním pořadu Václava Moravce pak naznačil ministr vnitra Radek John, že do funkce po Michaelu Kocábovi nastoupí žena.

"Pan premiér už mi jméno zmocněnce prozradil, ale nechám na něj, aby jej oznámil sám," uvedl v neděli John s tím, že Nečas oznámí jméno Kocábova nástupce v pondělí.

Zmocněnec chystá návrhy opatření a právních změn

Zmocněnec pro lidská práva předsedá některým vládním radám a řídí jejich činnost. Garantuje také vypracování koncepcí ochrany lidských práv v Česku. Chystá návrhy opatření a právních změn, které se týkají menšin. Kocáb začal připravovat mimo jiné zákon o agentuře pro začleňování Romů.

Bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva, hudebník Michal Kocáb, působil v úřednické vládě Jana Fischera přímo coby ministr pro lidská práva. Poté, co v této funkci skončil, se dohledu nad touto problematikou nechtěl vzdát; obsadil tak alespoň post vládního zmocněnce pro tuto oblast. V září loňského roku však skončil i v této funkci.

Joch vyvolal protesty ochránců lidských práv

Premiér si poté za svého poradce pro menšiny vybral šéfa konzervativního Občanského institutu Romana Jocha. Jeho vyjádření již několikrát vyvolala protesty ochránců lidských práv. Média spekulovala na podzim o tom, že by se vládní zmocněnkyní mohla stát bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Nečas však řekl, že tento návrh nebyl nikdy na pořadu dne.

Šimůnková působila například v Nadaci Naše dítě, má advokátní zkoušku. Podílela se na přípravě legislativy neziskového sektoru, legislativy týkající se dětí a dětských práv, internetové bezpečnosti, domácího násilí a podobně. Je zakladatelkou a manažerkou Linky právní pomoci, na které veřejnost dostává bezplatnou právní pomoc v oblasti dětských práv. Byla také členkou pracovních skupin při ministerstvu spravedlnosti pro otázky mezinárodních únosů dětí a pro mediaci v netrestních věcech.

Monika Šimůnková

Vzdělání: Gymnázium v Korunní ulici v Praze 2 se specializací na cizí jazyky (1987-1991); Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (1991-1999), studijní stipendijní pobyt na Právnické fakultě Pasovské univerzity v Německu (1995-1996); odborné stáže v právní kanceláři v zahraničí; v roce 2002 úspěšně složila advokátní zkoušku. 

Dosavadní funkce: právnička zabývající se ochranou dětí. 

Dosavadní pracovní praxe: V letech 1997 až 2003 působila v řadě právních kanceláří s mezinárodním prvkem zaměřených například na auditorské a daňové poradenství. V letech 2004 až 2010 působila jako právnička a zástupkyně ředitelky Nadace Naše dítě zaměřené o ochranu dětských práv. Spolupracovala i s podobnými organizacemi v zahraničí v rámci Evropské unie; na základě její práce začala nadace Naše dítě spolupracovat s Českou advokátní komorou. V letech 2007 až 2009 byla členkou panelu odborníků ministerstva práce a sociálních věcí pro problematiku mezinárodních únosů dětí, působila i jako členka pracovní skupiny ministerstva spravedlnosti pro mediaci v netrestních věcech. 

Ostatní: 
    - Hovoří německy a anglicky. 
    - Iniciovala vznik bezplatné Linky právní pomoci při nadaci Naše dítě, která začala fungovat v listopadu 2005. Linka poskytuje odbornou pomoc rodinám s dětmi v krizových životních situacích. 
    - Byla vedoucí projektu Internet Hotline, první české internetové horké linky pro boj s dětskou pornografií a pro bezpečnější internet. Linka funguje v ČR od roku 2007. 
    - Jako odbornice na právní ochranu dětí se zabývala mimo jiné mezinárodními kauzami únosů dětí jedním z rodičů či nebezpečím zneužívání dětí prostřednictvím internetu. 
    - Linka právní pomoci, vedená Šimůnkovou, byla oceněna v soutěži Právník roku 2006 v kategorii rodinné právo.  

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…