A je to tu. Křik proti zvyšování daní v ODS

11.04.2012 15:02 | Zprávy

Ekonomičtí ministři středo-pravicové vlády se shodli na zvyšování přímých i nepřímých daní, což podpořila i vláda. ParlamentníListy.cz oslovily poslance pravicové ODS i TOP 09 a Věcí veřejných, zda budou pro návrh hlasovat. Tvrdě proti zvyšování daní se postavil poslanec ODS Boris Šťastný.

A je to tu. Křik proti zvyšování daní v ODS
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John

ODS a TOP 09 totiž před volbami slibovaly, že daně zvyšovat nebudou. Věci veřejné zase vystupovaly proti zvyšování daně z přidané hodnoty.

Vědomě říkali, že nechtějí zvyšovat daně

„Vláda nechce zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob,“ píše se například v programovém prohlášení vlády.

„Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky. Bylo by pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně. Ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít tento růst dusit vyššími daněmi,“ řekl před sněmovními volbami v debatě na ČT volební lídr ODS a současný premiér Petr Nečas. Podobně i Miroslav Kalousek sliboval, že celková daňová kvóta nevzroste.

Koalice se nyní shodla mimo jiné na zvýšení DPH na 15 a 21 procent, zavedení uhlíkové daně, zvýšení daně z převodu nemovitosti, zrušení některých slev pro živnostníky a na tom, že u lidí s příjmem vyšším než než je čtyřnásobek průměrné mzdy, se zavede daň sedm procent z části příjmu, která je nad tímto násobkem.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se ale hájil, že 68 procent konsolidace státního rozpočtu zajišťují úspory a jen 32 procent zvyšování daní a že se celková daňová kvóta nezvýší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…