ČSSD v programu slibuje hospodářský růst a pracovní místa

07.09.2013 17:27

Sociální demokraté v předvolebním programu slibují voličům hospodářský růst a podporu veřejných investic. Peníze by měly plynout do infrastruktury, protipovodňových opatření a zateplování. Při zahájení kampaně v Ostravě to dnes řekl předseda Bohuslav Sobotka. Strana se podle něj zasadí o vznik pracovních míst, lidé by si také mohli nezaměstnané najímat na domácí práce. Všem firmám chce ČSSD zvýšit daň z příjmu, pro velké společnosti ve vybraných oborech pak zavést druhou ještě vyšší sazbu.

ČSSD v programu slibuje hospodářský růst a pracovní místa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Reklamní kampaň ČSSD

Progresivní má být i daň z příjmu fyzických osob. Z pravicových reforem chce zrušit například druhý důchodový pilíř. "Posledních sedm let vlády pravice šťastných nebylo," řekl v Ostravě předseda strany. ČSSD je podle něj schopna garantovat změnu. Strana v programu počítá mimo jiné s obnovením některých sociálních dávek a příspěvků, které byly za pravicových vlád zrušeny. Patří mezi ně například porodné na tři děti nebo znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech v omezené výši.

Výstavba nových školek

Zasadit se chce o postupné zvýšení minimální mzdy na 12.000 korun, snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Součástí programu strany je i lepší ochrana před lichváři a zpřísnění dohledu nad exekutory. Seniorům by chtěla obnovit valorizaci důchodů podle míry inflace. Mezi tradiční body sociálnědemokratického programu patří zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání. Chce přitvrdit v oblasti církevních restitucí.

ČSSD bude prosazovat dvě sazby daně u příjmu pro firmy, nynější 19procentní chce zvýšit o procento až dvě, velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru by pak odváděly 25 - 30 procent. Sociální demokraté chtějí také zrušit takzvanou superhrubou mzdu a i daně z příjmu občanů rozdělí do dvou sazeb podle výše výdělku. Do příjmu 100.000 korun by lidé platili daň 20 procent, pro hrubou mzdu vyšší by platila sazba 30 procent. Na podporu vzdělávacího systému chce ČSSD například obce finančně motivovat k výstavbě nových školek jako zařízení, která by se do budoucna mohla přizpůsobit demografickému vývoji a mohla sloužit víceúčelově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…