Doktor Macek vyhmátl církev, která dostane miliardu. A udělal výpočet

05.09.2012 15:35

Neobyčejnou perlu objevil v zákoně o restituci církevního majetku doktor Miroslav Macek. Zjistil, že jedna z církví, která vznikla až v roce 1989, dostane od občanů tohoto státu více než miliardu korun. Hlavní církevní ekonom by mu však nepochybně vysvětlil, jak je to možné.

Doktor Macek vyhmátl církev, která dostane miliardu. A udělal výpočet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační foto
reklama

Doktor Macek objevil církev, která vznikla až v roce 1989, ale přitom by v rámci vyrovnání státu s církvemi měla inkasovat více než miliardu. Jedná se prý o Apoštolskou církev s necelými pěti tisíci členy. „A od koho by je měla dostat? Přece od nás, daňových poplatníků!“ rozčiluje se doktor Macek.

Církevní hodnostáři však odmítají, že by se jednalo o restituce, ale hovoří spíše o vyrovnání státu s církvemi. A příjemcem tohoto vyrovnání nemusí být jen církve, existující v roce 1948. Nárok podle nich mají všechny církve, které jsou nyní placeny státem a do budoucna si budou muset obstarávat své věci samy.

„Společně se státem vyjednaly církve podmínky a poté došlo k dohodě mezi církvemi, jak se rozdělí finanční náhrada tak, aby byla zabezpečena do budoucna funkčnost jednotlivých církví. Na rozdělení mezi církvemi se dohodla ekumenická rada církví na základě principu solidarity a zabezpečení církví do budoucna,“ vysvětlil pro Hospodářské noviny předseda expertní církevní komise pro majetková vyrovnání Karel Štícha.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…