Exekutoři jdou po důchodcích. Nechávají jim bídné minimum

27.04.2012 8:07

Již více než šedesát tisíc důchodců upadlo podle Lidových novin do dluhů, exekucí a hrozby osobního bankrotu. Kvůli jedné půjčce - často ve snaze vypomoci dětem - nebo jednomu nákupu na splátky tak jsou nuceni živořit s pěti tisíci korunami, které jim ze zákona musí zůstat na živobytí.

Exekutoři jdou po důchodcích. Nechávají jim bídné minimum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci
reklama

Začátek je podle Lidových novin vždy banální. Jedna půjčka, často proto, aby „vypomohli dětem“, nebo jeden výlet s nákupem. Lidové noviny přinášejí příběh ženy, která si vypůjčila sto tisíc, aby pomohla své dceři rozjet podnikání, a muže, který se zadlužil na klasické „předváděčce“, kde si koupil sadu japonských nožů za čtyřicet tisíc. Teď se jeho dluhy vyšplhaly na dvě stě tisíc.

Pak už stačí, aby jednou nezaplatili - třeba kvůli krátkodobé hospitalizaci v nemocnici, nebo nepředvídaným výdajům - a rozjíždí se kolotoč upomínek a vymáhání. Zejména pokud se jedná o nevýhodné smlouvy s nebankovními ústavy.

Tímto způsobem se již více než šedesát tisíc českých důchodců dostalo do exekuce. Lidé nad padesát let již dluží bankám a úvěrovým firmám 89 miliard. Exekutoři již z penzistů vymohli více než miliardu. Mnoho důchodců proto požádalo o osobní bankrot. To znamená, že z jejich důchodu jsou umořovány dluhy a na život je jim ponechána pouze částka 5326 korun, která ze zákona musí po exekuci zůstat na živobytí. Z toho musí platit nájem, jídlo, léky.

I bývalá prezidentka exekutorské komory přiznává, že jedna nevinná půjčka může lidi dostat do problémů. „Berou si půjčky a zadlužují se, přitom neumí s penězi hospodařit.“ Největším problémem jsou podle ní smlouvy s nebankovními věřiteli, které jsou prakticky vždy pro klienta nevýhodné. Že je finanční gramotnost důchodců nízká, přiznává i Česká národní banka.

Dělají to pro děti

Čeští důchodci navíc často žijí ze dne na den, jejich příjmy jim neumožňují obstarat si nějaké úspory. Podle průzkumu Poštovní spořitelny znamená pro pětinu důchodců jakýkoliv výpadek příjmů velký problém. Navíc zde hraje roli i specificky český fenomén „generační solidarity naruby.“ Důchodci prý ze svých penzí často podporují své děti či vnoučata. Ve světě je to přitom obvykle opačně.

Poskytovatelé půjček jakoukoliv vinu na současném stavu odmítají a trvají na tom, že žadatele pečlivě informují. Podle Sdružení na obranu spotřebitelů však takový postup rozhodně není pravidlem.

Česká národní banka se snaží zlepšit alespoň povědomí penzistů o finančních produktech. Na regionálních univerzitách třetího věku pořádá cyklus přednášek, kterých se zúčastnilo už více než 500 posluchačů.

{relatedarticles title="Psali jsme:" articles=&

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…