Exnáměstkyně Jourová: Chtěli skandál na Paroubka, tak mě zavřeli

27.04.2012 11:21

Věra Jourová, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, která se stala známou díky „kauze Budišov“. V ní byla na měsíc vzata do vazby, aby se následně ukázalo, že k tomu nebyl vůbec žádný důvod. Dnes se živí poradenstvím v otázkách evropských dotací a i po pěti letech se stále snaží očistit své jméno. I v rozhovoru, který poskytla serveru Česká pozice.

Exnáměstkyně Jourová: Chtěli skandál na Paroubka, tak mě zavřeli
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věra Jourová
reklama

„Pro mě bylo nejhorší zjištění, v jaké shodě zafungovala policie, státní zastupitelství a soud v momentě, kdy mě poslali do vazby. V takových případech mám z justice strach,“ vzpomíná na dobu, kdy byla ve vazbě.

V případě údajné korupce při opravě zámku v Budišově šlo podle Jourové především o Jiřího Paroubka, který v letech 2004- 2005 vedl Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle ní tehdy ODS chtěla zdiskreditovat předsedu ČSSD. „Měl před volbami, a bylo proto potřeba vyrobit skandál,“ myslí si Jourová. Tak podle ní vznikla celá „kauza Budišov“.

Ačkoliv sama sebe nazývá „homo politicus“, lidé kolem politiky ji prý zklamali. Nerada vzpomíná zejména na dobu, kdy pracovala na ministerstvu pro místní rozvoj poté, co jej v roce 2004 získala ČSSD. „Vadilo mi přesvědčení lidí napojených na politiku, že když se na mě zadupe, tak evropské peníze půjdou tam, kam je potřeba,“ vzpomíná. I proto se tehdejší řadová členka ČSSD rozhodla z této strany vystoupit.

Evropské fondy jsou rozkrádány a Brusel to děsí

Evropské programy jsou v této zemi podle Jourové stále systematicky rozkrádány. Nejvíc se prý krade ve stavebnictví, kde se dá udělat „velká vata.“ „Nadhodnotí se rozpočet a předem se domluví, kdo zakázku získá,“ popisuje Jourová.

Situace se navíc podle ní nelepší, spíše naopak. „Je to čím dál tím horší. Na úředníky je vyšší tlak, aby hodnocení projektů přizpůsobovali tomu, co se chce „nahoře”. Z fondů se tak stala hračka pro politiky," myslí si Jourová. Začíná to být problém i proto, že kvůli tomuto temnému zákulisí ztrácíme důvěru evropských orgánů, které na nás začínají koukat s podezřením. „Naši lobbisté Brusel děsí,“ upozorňuje.

Navíc nám podle Jourové komplikuje čerpání dotací i neschopnost úředníků zpracovávat projekty a vyznat se v dotační problematice. Proto prý ani náhodou nevyčerpáme celých 700 miliard, které nám na léta 2007- 2014 byly přiděleny. „Už nyní se ví, že budeme mít ztráty. Tipuji to na sto miliard korun po vyúčtování celého období,“ soudí expertka na evropské fondy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…