Filip se zlobí na nedemokratické praktiky ČSSD a ANO, přirovnává je k Nečasově vládě

23.11.2013 20:02

Kandidáta na post předsedy Poslanecké sněmovny určí ČSSD, hnutí ANO rozhodne o ministrovi financí. Tak zní jeden z výsledků jednání mezi oběma stranami na případné koalici. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ale dosavadní jednání připomínají koalici ODS, TOP 09 a VV.

Filip se zlobí na nedemokratické praktiky ČSSD a ANO, přirovnává je k Nečasově vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

„Po seznámení se se zprávou o stavu vyjednávání mezi ČSSD a ANO oceňuji, že došlo k dohodě o volbě předsedy Poslanecké sněmovny. Nedohoda v této věci by znamenala jen neschopnost obou vyjednávacích týmů. Úspěšná volba předsedy sněmovny umožňuje, aby mohlo dojít k včasnému ustavení politické vlády vzešlé z voleb,“ píše ve svém vyjádření Vojtěch Filip.

„Na druhou stranu je zarážející, že obě strany jsou odhodlány při obsazování výborů Poslanecké sněmovny zásadním způsobem porušit princip poměrného zastoupení. To je cesta, kterou v minulém období vykročily ODS, TOP 09 a VV, a skončilo to nejen velmi neslavně, ale i ohrožením samotných principů parlamentní demokracie a posunováním ústavního systému,“ varuje předseda komunistů.

Podle dosavadních výsledků jednání to totiž vypadá, že KSČM nebude mít místopředsedu Poslanecké sněmovny. Porušení principu poměrného zastoupení vidí Filip právě v tom, společně s obsazením výborů.

„Pokud se taková informace potvrdí, KSČM bude jako nejsilnější opoziční strana zásadním způsobem těmto nedemokratickým praktikám odporovat a využije všech možností, které umožňuje Ústava České republiky a jednací řád Poslanecké sněmovny, aby tomuto postupu zabránila,“ uzavírá Filip.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…