Kalousek důrazně: Lidem nevytáhneme z kapes ani korunu navíc

11. 4. 2012 16:56

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na brífinku vlády informovali o návrzích, které ve středu vláda schválila. Oba zdůrazňovali, že nenadchází masivní zvyšování daní.

Kalousek důrazně: Lidem nevytáhneme z kapes ani korunu navíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas ve sněmovně
reklama

Podle Nečase se bude vláda až do roku 2014 držet zlatého reformního pravidla. To znamená, že ze dvou třetin bude hledat peníze na výdajové a jen z jedné třetiny na příjmové straně. Popřel několik zpráv z médií, že se chystá masivní zvyšování daní. Vláda teď bude připravovat návrhy rozpočtu na příští a přespříští rok.

Kalousek odmítl „dezinformace z médií“. Vláda nelepí díry daněmi

Ministr financí Kalousek na brífinku prohlásil, že vláda pokračuje v neúnavné konsolidaci veřejných rozpočtů i přes řadu nepříjemných zpráv, které tyto kroky provázejí. Zajistí to prý bezpečnost a jistoty občanů České republiky.

Důrazně a emotivně se ohradil proti „dezinformacím z médií“, že vláda šetří pouze škrty a lepí díry daněmi. Podle ministra financí je daňová kvóta už řadu let stejná. Z kapes lidí tedy vláda nevytáhne ani o korunu víc než by to například udělala vláda ČSSD.

Kalousek tím narazil na výrok sociálních demokratů, že by jejich případná vláda zvýšila daně o 3 až 4 procenta. 

"V roce 2006, kdy vládu po sociální demokracii přebírala Topolánkova vláda, byla složená daňová kvóta na úrovni kolem 37 procent," řekl Kalousek. Letos je daňová kvóta na úrovni 34,7 procent a v příštím roce klesne i přes úsporná opatření vlády a změnu daní na 34,4 procenta.

Řešíme krizi včas, i když jsou to bolestivé kroky

„Řešíme krizi včas, i když to jsou bolestivé kroky. Nestane se nám, že budeme utrácet víc, kvůli tomu, abychom byli víc populární. To se stalo v jiných zemích EU, kde se muselo přistoupit k mnohem bolestivějším opatřením, než jaké dnes přijímá česká vláda,“ vysvětlil Kalousek novinářům.

Poukázal také na to, že se vláda snaží udržet poměr dva ku jedné na příjmové a výdajové stránce rozpočtu. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…