Kde v Česku leží hranice chudoby? Podle všeho ji dobře zná řada pracujících

11. 1. 2014 22:15

Podle údajů Českého statistického úřadu leží hranice chudoby pod příjmem 9683 korun čistého na osobu nebo 11 065 Kč hrubého. V této situaci sice čeští občané neumírají hladem, ale nemohou si dovolit žít na úrovni, která je běžná pro většinu společnosti. Srovnání s jinými zeměmi EU přináší server finance.cz.

Kde v Česku leží hranice chudoby? Podle všeho ji dobře zná řada pracujících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Chudobou v EU nejvíc trpí dlouhodobě nezaměstnaní občané, ale také senioři, a to zvlášť v případě, že žijí sami. U ekonomicky aktivních rodičů se dvěma dětmi však nedospějeme k výpočtu hranice chudoby tak, že uvedenou částku 9683 korun vynásobíme čtyřmi. Snižují se jim totiž např. náklady na bydlení. Zjednodušeně lze prý říci, že čtyřčlenná rodina se ocitá pod hranicí chudoby, pokud nemá příjem rovnající se dvojnásobku uvedeného příjmu. Samozřejmě záleží také na věku dětí.

Z dostupných dat pak vyplývá, že v Česku je chudý každý desátý občan, zatímco v Rumunsku je to každý čtvrtý. Rozdílná je pak i samotná hranice chudoby. Statistický úřad našich západních německých sousedů napsal, že v Česku je chudý ten, jehož celkový příjem za rok 2013 nepřesáhl 4471 eur, tedy přibližně deset tisíc českých korun měsíčně. V Rumunsku je to však jen 1270 eur, po přepočtu necelých 2900 českých korun měsíčně. Naproti tomu v Lucembursku je za chudého považován ten, kdo si za rok nevydělá 19523 eur, což je po přepočtu necelých 44 tisíc českých korun měsíčně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…