Lenka Bradáčová: Policisté Rathovi neublížili

15.03.2013 7:38

Podle dohledové prověrky kauzy vazebně stíhaného exhejtmana a poslance Davida Ratha, kterou provedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze, jednali vyšetřovatelé během trestního řízení v souladu se zákony. "Policisté se žádného trestného činu v kauze obviněného Ratha nedopustili, nepochybili," uvedla pro on-line deník Týden.cz Lenka Bradáčová.

Lenka Bradáčová: Policisté Rathovi neublížili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

Prověrka se týkala trestního oznámení obhajoby na podezření ze zmanipulování odposlechů. Ke stejnému závěru, tedy že detektivové nejednali protiprávně, dospěla i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), uvedla to mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Trestní oznámení podal jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek, a sice na "neznámého pachatele v postavení úřední osoby pro zločin zneužití pravomoci úřední osoby".

"Odposlechy jsou upravené, zmanipulované, což namítáme od počátku řízení a nikdo na to nereaguje. Podali jsme v této souvislosti i trestní oznámení, které ale nikdo nešetří. Domnívám se, že to bude zameteno pod koberec, protože se tím nechce nikdo zabývat," trvá na svém i druhý Rathův advokát Adam Černý.

Je to dezinformace

Bradáčová upřesnila, že trestní oznámení Jelínka bylo adresované přímo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Neznámý pachatel se měl podle oznámení dopustit falšování přepisů prostorových odposlechů tím, že do nich nezařadil pasáže svědčící o Rathově nevině, především pasáže týkající se odposlechu kanceláře hejtmana Středočeského kraje.

Podle vrchní zástupkyně jde o naprostou dezinformaci. "Žádné takové odposlechy nebyly realizovány, o čemž obhajoba ví nejméně od data 21. prosince 2012 a záměrně se snaží vyvolat dojem manipulace s důkazy," říká Bradáčová.

Rath je stíhán za korupci v rámci údajně zmanipulovaných zakázek pro středočeské nemocnice. Poslanec je od loňského května ve vazbě, hrozí mu až 12 let vězení. Nyní mu svitla naděje na propuštění z vězení na dvoumilionovou kauci. Proti tomu podal stížnost dozorový žalobce Petr Jirát. Nejdříve se tak může Rath dostat na svobodu na přelomu března a dubna.

Kromě exhejtmana je v případu stíháno dalších deset osob. Ve vazbě zůstávají bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner a exposlanec ODS Petr Kott.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…