Peníze budou, řekl Kalousek u Moravce. Mluvilo se i o rytířských časech

18.11.2012 15:00

Debata o hrozbě zastavení vyplácení unijních dotací ovládla druhou část nedělních Otázek Václava Moravce, kde v debatě pokračoval ministr financí Miroslav Kalousek, odborář Bohumír Dufek, ekonom jan Švejnar a podnikatelka Eva Štěpánková. Další hosté mluvili o situaci ve státním podniku Lesy ČR.

Peníze budou, řekl Kalousek u Moravce. Mluvilo se i o rytířských časech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Moravec ve svém diskuzním pořadu

Přestože nejspíše v příštím roce dál porostou daně, majitelka firmy Ryor Eva Štěpánková prý přesun firmy do jiné země či daňového ráje neplánuje. To mě nikdy nenapadlo, je mi to trapné. Vyrostla jsem tady, mám to tu ráda a udělala jsem tu trochu díru do světa. Když ale dostávám ty příkazy z Evropské unie, napadají mě různé vražedné myšlenky,“ kritizovala Brusel.

Skutečnosti, že hrozí zastavení vyplácení dotací z EU, ministr financí Miroslav Kalousek nevěří. „To pokládám za vyloučené. Problém byl v tom, že auditoři projektů byly přímo podřízení tamním úřadům a hejtmanům, nikoli přímo resortu financí.

Základní podmínku EU jsme splnili. Peníze budou, míní Kalousek

„My kontrolujeme kontrolory, ale teď ten výkonný audit bude pod ministerstvem financí, takže to bude zcela politicky nezávislé, což v minulosti nebylo, když to spadalo pod hejtmany. Teď bude ta odpovědnost ležet stoprocentně na mě, nemám z toho radost. Někteří zase mají pocit, že je to na mě příliš velká pravomoc,“ uvedl Kalousek s tím, že tímto krokem dojde ke splnění základní podmínky EU.

Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek si přesto kopnutí do vlády neodpustil. „Udělali jste si tady fetiš z toho, že přijdeme jednou za čtyři roky k volbám, ke všemu budeme mlčet a budeme trpět excesy, které děláte. To my nechceme, my jsme vaši zaměstnavatelé,“ připomínal odborář ministrovi.

„Neříkejte, že jsou odbory spojené s jednou politickou stranou. Stejně tak může být státní správa spojené s jinou stranou. Všichni jsme občané, máme právo se vyjadřovat. Mluvíte o demokracii, ale proč tu třeba není zákon o referendu a podobně?“ snažil se ministra financí týrat Bohumír Dufek.

90. léta, to byly ještě rytířské časy

Když se moderátor Moravec loučil s prvními hosty pořadu, zmínil také, že tenista Tomáš Berdych aktuálně v turnaji prohrává. „To protože jste mě ještě nepustil fandit,“ využil příležitosti k poznámce Miroslav Kalousek.

K dalšímu tématu, problémům ve státním podniku Lesy České republiky v pořadu vystoupil jejich bývalý dlouholetý šéf a dnešní místopředseda sněmovny za TOP 09 Jiří Oliva a současný předseda dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník, který je též členem NERVu.

Jiří Oliva, který jako generální ředitel řídil Lesy ČR deset let, hned od jejich vzniku v roce 1992, uvedl, že s politickými a ekonomickými tlaky se ve své době nesetkával. I s ministry se prý jednalo korektně. „V devadesátých letech to ještě byly takové rytířské časy,“ uvedl Oliva.

Miliardy na účtech Lesů ČR jsou velkým pokušením

„Jsou Lesy skutečně takový krmelec pro různé zájmové skupiny?“ ptal se Miroslava Zámečníka moderátor. „Problém je možná v tom, že jediný statutární orgán je generální ředitel, kterého jmenuje a odvolává nikoliv dozorčí rada, ale ministerstvo zemědělství. Ředitel si v podstatě může dělat co chce. Má ze zákona velké pravomoci,“ zmínil Zámečník.

Různým lobbistům a jejich nátlaku se podle někdejšího generálního ředitele Olivy žádný šéf Lesů ČR nevyhne, záleží ovšem pouze na něm, jak si s tím poradí.

Podnik má nyní na účtech 16 miliard korun. „To nejsou peníze Lesů, jsou českého státu, tak ať si je stát pro Boha vezme. Podniku se uleví a o post ředitele už nebude takový zájem. Ty peníze jsou velkým pokušením,“ navrhl Zámečník se souhlasným přikyvováním Olivy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…