Petra Paroubková poodhaluje více o knize Davida Ratha

26. 9. 2012 14:34

REVUE Jak vznikala kniha Davida Ratha, která se má zanedlouho objevit na pultech a má kromě pikantérií z vězení údajně odtajnit i zákulisí politických jednání a nejrůznější kšeftování? „Většina dohod a konzultací proběhla přes dopisy. Rukopis od dr. Ratha jsem také dostala poštou,“ svěřila se ParlamentnímListům.cz vydavatelka knížky Petra Paroubková.

Petra Paroubková poodhaluje více o knize Davida Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do sněmovny přijel David Rath z litoměřické vazební věznice
reklama

Kniha Davida Ratha se na pultech knihkupectví ocitne devátého října. Vydává ji manželka expremiéra Petra Paroubková, která také vymyslela její název: Přisedněte si.

V 90 kapitolách údajně Rath popisuje své zatčení, ponižování při prohlídkách tělesných otvorů, stejně jako zákulisí politických jednání a nejrůznější kšeftování. Tak popsal dílko středočeského exhejtmana dnes Blesk, jenž ve středečním vydání přetisknul z knihy některé pasáže a bude prý i v následujících dnech zveřejňovat další ukázky toho nejlepšího z Rathova rukopisu.

Podle Blesku dílko může některým politikům přivodit infarkt. Proč? Nebudou totiž zde chybět zmínky o nejrůznějších úplatcích či se odtajní financování politických stran a možná i ČSSD.

„Některé pasáže jsme po konzultacích s právníky vypustili nebo cenzurovali, jak ostatně bude vidět v knize. Ten, kdo má čisté svědomí, se ničeho bát nemusí,“ poznamenala k tomu pro ParlamentníListy.cz dnes sama Petra Paroubková, která ale nechtěla jmenovitě prozradit, kdo z politiků bude tady vyobrazen jako padouch, podvodník, či ten, kdo takzvaně šel po penězích.

Budou tam přezdívky

Podle ní se sice dotyční v knize poznají, ale skutečná jména budou zakamuflována přezdívkami. Třeba kmotr Janoušek se tady bude jmenovat Cukroušek, šedá eminence ČSSD Jaroslav Tvrdík tu bude nazýván jako Měkkýš. No a ministr vnitra Kubice? Jeho identita se pak schová pod Krabicí.

Kniha vyjde v nákladu pět až 10 tisíc kusů a podle názoru Paroubkové může jít "na dračku". Ona sama ale prý Ratha ve vězení nenavštívila, knížku obě strany tak ladily jen v dopisech.

„David Rath ode mne dostal nabídku, kterou chvíli zvažoval a pak přijal. Nicméně myslím, že kniha se již v té době rodila. Osobně jsem neměla možnost s ním mluvit, proto většina dohod a konzultací proběhla přes dopisy. Rukopis jsem také dostala poštou,“ dodala pak Paroubková.

Blesk dnes připomenul, že aby se Paroubková mohla v rukopisu lépe orientovat, jako pomocnici si přibrala někdejší Rathovu mluvčí Berill Maschekovou, která se ujala editace rukopisu.

Kdo rozhodně předpokládá, že Rath může v knize překvapit poodkrytím zákulisí fungování ČSSD, to je senátor Vladimír Dryml, který se s "oranžovými" v létě rozloučil. „Nevím, jestli si knihu koupím. O fungování sociálních demokratů totiž vím mnohem více, než třeba může Rath v knížce popsat. Pro mne tak ta kniha není důležitá, neboť znám i některé věci, které ani možná v té knize nebudou,“ naznačil s úsměvem pro ParlamentníListy.cz Dryml.

Naznačil, že Davida Ratha, respektive jeho knihy se určitě musí bát současné vedení ČSSD, neboť byl jedním z nejbližších spolupracovníků současného předsedy Bohuslava Sobotky a byl také ve velmi úzkém kontaktu s prezidentským kandidátem Jiřím Dienstbierem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…