Právník, co obhajuje chudé, o hrůzách dnešní doby a "spirále smrti"

23.02.2013 6:05

JINÝMA OČÍMA Jan Rytíř je olomoucký právník. Bezplatně radí lidem v těžkých životních situacích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal děsivé příběhy svých klientů, kteří jsou často úplně na dně, majetek zabavený exekutory. Nejsmutnější je podle něj fakt, že ty, co si dnes myslí, že jim takové problémy nehrozí, může potkat totéž. Stačí jen přijít o práci a iluze jistoty je pryč.

Právník, co obhajuje chudé, o hrůzách dnešní doby a "spirále smrti"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

Jak z vaší pozice člověka, který přichází do styku s lidmi v těžkých životních situacích, vnímáte fakt, že bez práce bylo v lednu podle pracovních úřadů 585 809 lidí? Víc nezaměstnaných bylo na našem území jen při velké hospodářské krizi v roce 1933….

Tohle číslo je skutečně hrozivé a podle mého názoru osciluje někde okolo bodu společenského zvratu. Do dluhové „spirály smrti“ se dostávají hromadně celé rodiny a stále více lidí i firem se ocitá ve skutečně neřešitelných problémech. Zatímco před pěti lety byly pro většinu lidí neřešitelnými problémy v hodnotě statisíců až milionů, dnes se pro člověka, který ztratí práci, stávají neřešitelnými problémy v hodnotě tisíců až desetitisíců.

S rostoucí bídou lidí narůstá státem prostřednictvím zákonů organizovaný hyenismus dluhového byznysu. O soudních exekutorech a nákladech soudních řízení už snad ani nechci hovořit, každý ví, jakou trosku dokáže taková zákony garantovaná mašinérie udělat z jinak fungujícího člověka.

Stále častěji se setkáváme s novým fenoménem dnešní doby - se sociální majetkovou kriminalitou, které se dopouštějí jinak slušní lidé, důchodci, matky samoživitelky, a to jen a jedině z důvodu, aby uspokojili základní životní potřeby. Nově také v naší poradně registrujeme bezohlednou aroganci a nebojím se říct, až cynismus pojišťoven a jejich náhončích a opět zde selhává stát.

V loňském roce dva z klientů naší poradny spáchali sebevraždu a v naší poradně stále více namísto právního poradenství poskytujeme lidem pouze psychologickou pomoc, protože efektivní právní řešení prostě neexistují.

Nejsmutnější je, že lidé, kteří ještě vzdorují, se po vzoru našich poslanců a senátorů, stávají otupělými a chladnými k potřebám druhých lidí. Žárlivě si střeží svoji iluzi jistoty a neuvědomují si, že právě oni jsou nyní na řadě.

Kdo za tento stav nese největší zodpovědnost a proč? Je to vláda?

Dle mého názoru jsou viníkem tohoto stavu všechny vlády po roce 1989. V dané době šlo schválit takové zákony, které by současnému rozvratu naší společnosti a lidských hodnot, efektivně zabránily. Každá další vláda a každý další poslanec či senátor už jen přidávali po hřebíčku do rakve zdravého rozumu a dnes už ani nevíme, co to zdravý rozum je.

Jak tuto situaci změnit?

V hodině teorie práva mne učili, že narozením uzavíráme smlouvu se státem, ve které se vzdáváme některých práv (např. brát spravedlnost do svých rukou) a od státu očekáváme, že nám zajistí ochranu těch práv, která nám zůstanou. V poslední době ale stát stále více selhává při plnění svých povinností z této smlouvy.

Když už jsem hovořil o pojišťovnictví, nevidím například jediný důvod, proč by občan musel složitě vypovídat pojistnou smlouvu k jejímu výročí, nejméně tolik a tolik týdnů předem. Kdyby šlo státu o občana, prostě zavelí zákonem a pojistné smlouvy budou zanikat posledním dnem měsíce doručení výpovědi.

Vedou se infantilní řeči, co je a není lichva a jaké podmínky musí být splněny. Kdyby měl stát zájem o blaho svých občanů, tak řekne, že lichvou je cokoli nad 10 – 15 % a bez výjimky. Chceš půjčovat peníze nemajetným? Půjčuj, ale pokud nebudou splácet, což je jasné již při uzavření smlouvy, nečekej, že ti soud přizná víc, než jsi půjčil a jen tehdy, šla-li půjčka dlužníkovi mezibankovním převodem, aby bylo jasné, že jsi si úroky neschoval do jistiny. Chceš náklady řízení? Dokaž, že jsi ověřil předepsaným způsobem bonitu dlužníka, atd. Ta nejúčinnější opatření bývají většinou ta nejjednodušší.

Dalším z nástrojů, který by naši zemi zcela určitě vrátil na světovou ekonomickou špičku, by bylo zrušení všech dotací v celé EU a důsledná celní ochrana vnitřních hranic EU před importem ze zemí s rozdílnými legislativními požadavky na hodnotu práce. To bychom se divili, jak rychle by se postavily nyní již zbourané cukrovary, jak by se do stájí zemědělců vrátil dobytek, jak by se zaplnily dílny oděvních závodů a skláren. Dotace v evropském pojetí znamenají pouhé přerozdělování peněz směrem od těch nejchudších k těm nejbohatším.

Dobře by mohlo být tehdy, až namísto exekutorské, advokátní, fotovoltaické či lékařské komory, začnou u našich politiků lobovat za zájmy svých členů komory nezaměstnaných a nespokojených, to se začnou dít věci. Bohužel dnes už nevěřím, že k tomu dojde mírnou a nenásilnou cestou.

Máte teď aktuálně zkušenost s někým, kdo se ocitl ve velmi složité životní situaci kvůli tomu, že nemůže dlouhodobě najít práci, ačkoliv ji sám aktivně hledá? Anebo s někým, kdo měl dobře placenou práci a pak o ni naráz přišel? A mohl byste stručně popsat takovou zkušenost, respektive příběh dotyčného člověka?

Ano, takovou zkušenost mám. Jeden můj známý se se mnou ještě nedávno do krve hádal, že ti, co pracovat chtějí, práci vždycky najdou a ty co nepracují, je třeba poslat makat do lomu. Ty, co dluží, je třeba pozavírat, nahnat na nucené práce. Vzpomínám na jeho silnou rétoriku, že za 30.000,- Kč měsíčně by ani nevstal z postele.

Uplynuly tři roky, co ztratil práci, pomalu se mu rozplynuly rezervy, prodal auto i garáž, aby zaplatil synovi školné a vyplatil hypotéku, tak prodal i byt.

Auto moudře prodal, ale nemoudře nepřepsal, takže za nějakou dobu zjistil, že kupec auto nepojistil a podle hesla „urvi co můžeš“ v evidenci Kanceláře pojistitelů jeho dluh rozdělili na několik plateb a tyto postupně zažalovali – ne najednou, ale každou zvlášť, přece proč by si nepomohli na advokátních poplatcích. Soudy jim šly na ruku a dluh se rozrostl o 100.000,- Kč. Pak přišla o práci i jeho žena a syn musel školy nechat.

  • Další autentické příběhy ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE

Aby byla uspokojena Kancelář pojistitelů, tak mu jeden slušný exekutor s posvěcením státu obstavil sociální dávky, aby jej po nějaké době jiný slušný exekutor s posvěcením téhož státu vystěhoval z nájemního bytu pro neplacení nájmu, na což mu už prostě z toho, co mu zůstalo, nezbylo.

Když to pak neustála jeho žena, která vyhodnotila, že je zde lepší nebýt, než být, tak si nasadil na hlavu punčochu, udělal benzínku a dnes je o něj velice slušně postaráno. Nemohl jsem si odpustit tohle hořké zlehčení, ale na tuto cestu máme našlápnuté úplně všichni a zdaleka nezáleží jen na nás, jak se náš život bude vyvíjet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…