Rok 2012 přinesl rekordní počet stíhaných politiků. Podle Zbořila jsme na nové cestě

29.12.2012 17:40 | Zprávy

Z dosud nedotknutelných se stali stíhaní, vyšetřovaní, obvinění i odsouzení. Politici, dosud chránění nejen imunitou, ale i vlivem a mocí, přestali být hájeni. Vláda, která se nazvala protikorupční, nemohla bránit policii a státním zástupcům, aby se podívali na zoubek i politikům. A výsledek? Za loňský rok bylo obviněno rekordní množství politiků a vyměněn rekordní počet ministrů.

Rok 2012 přinesl rekordní počet stíhaných politiků. Podle Zbořila jsme na nové cestě
Foto: Archiv
Popisek: Tvorba uživatelů sociální sítě Facebook

Zloděj křičel: Chyťte zloděje

Veřejnost nejvíce šokoval případ dnes už bývalého středočeského hejtmana a poslance za ČSSD Davida Ratha, kterého policisté zadrželi se sedmi miliony korun v krabici od vína. Politik, který ve sněmovně osočoval kdekoho z korupce, byl sám obviněn za to, že vzal sedmimilionový úplatek za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Během několika měsíců, které strávil ve vazbě, mu přibyla další obvinění – za přijetí úplatků v souvislosti se soutěžemi na nákup vybavení středočeských zdravotnických zařízení.

Středočeský státní zástupce Petr Jirát, známý svým ostrým tažením proti korupčníkům, chce Rathovi prokázat korupci u šesti veřejných zakázek pro Středočeský kraj.

Kalousek bojoval za exministryni obrany jako lev

Velkou pozornost přilákalo také přetahování kolem vydání tehdejší místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za TOP 09 a exministryně obrany Vlasty Parkanové. Její stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek za ni bojoval jako lev, ale vydání k policejnímu stíhání nezabránil. Policie Parkanovou podezřívá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, když si při nákupu letounů za téměř čtyři miliardy korun jako ministryně obrany nevyžádala znalecký posudek na cenu. Státu tak měla podle policie vzniknout škoda 658 miliónů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Libuše Frantová

Martin Herman, MPA byl položen dotaz

Chápu vás dobře?

Že kauza dozimetr není vyšetřována objektivně, a že podle vás tato vláda ovlivňuje vyšetřování? Jsme na tom jako stát podle vás tak špatně, že u nás nefunguje nezávislé vyšetřování a justice? A stejnou logikou, nehrozí pak, že když bude u vlády ANO, budou ovlivňována kauzy kolem Babiše nebo když v n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…