Shoda u Moravce: Ze zkušenosti v Bulharsku se musíme poučit

24.02.2013 0:00

Energetický gigant ČEZ zažívá černé týdny. Hrozí mu totiž, že přijde o licenci na distribuci elektřiny v Bulharsku. A právě z krize na Balkáně bychom se měli ponaučit a brát energetickou hrozbu vážně. Shodli se na tom hosté v Otázkách Václava Moravce.

Shoda u Moravce: Ze zkušenosti v Bulharsku se musíme poučit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče

Za situací v Bulharsku viděli hosté nedělních Otázek Václava Moravce mnoho aspektů. Podle poslance a předsedy hospodářského výboru PS Milana Urbana se stal ČEZ obětí politického boje. Důležité podle něj je, že normy na elektrickou energii plynou z Unie. Ta však tápe v tom, jaká vlastně energetická budoucnost bude.

Energetické historie států

Energetický analytik Michal Šnobr zase za krizí na Balkáně vidí selhání managementu. Situace, podle něj, vede k tomu, že se evropský trh rozpadá. Energetika každého státu má totiž jinou historii. Jenže se při tom nejčastěji koukáme na Německo, kde generují 22 procent z obnovitelných zdrojů. „Každý stát má různou historii a energetiku. Není jednoduché vstřebat evropská pravidla,“ tvrdí Šnobr s tím, že právě v Německu se tvoří cena energie. Ta pak putuje od nás na Slovensko a až na Balkán.

Podle experta na energetiku z Hnutí Duha Martina Mikesky ČEZ podcenil nižší životní úroveň v Bulharsku. Spotřebitelé tam totiž často nemají vůbec na výběr.

Podle Urbana však ani v Česku není jednotná koncepce energie. Na té je třeba pořádně zapracovat, aby stát co nejméně omezoval domácnosti a bránil průmyslu.  „Neumíme dobře a včas rozhodovat o energetické budoucnosti,“ doplnil Urban. S provázaností energie s průmyslem a domácností souhlasil i Mikeska. Podle něj stát nikdy tuhle otázku neřešil. Koncepce ministra Kuby je  tak, dle něj, nejlepší za posledních 20 let.

Z pohledu analytika Šnobra je strategický otazník, nad kterým by se politici měli zamyslet, a to zdali energii vyvážet do zahraničí. Podle poslance Urbana se o tom ale diskutuje již celá léta. „Říkám ano i ne. Není to přesně definováno v rámci koncepce, co musíme udělat,“ dodal poslanec s tím, že nyní řeší otázku roku 2020.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…