Tak prý dopadla poctivá žalobkyně: Žalovala a Rampula jí "zavařil"

23.08.2012 9:54 | Zprávy

Díky nejnovější výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) si můžeme připomenout absurdní příběh v české justiční síti. Někdejší šéfka plzeňských žalobců Marie Poláková kvůli napomáhání zločinci podala na svého podřízeného kárnou žalobu. Případ ale dopadl naopak. Zločinec skončil nepotrestán, zatímco bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula na Polákovou podal žalobu za šikanu. Uspěl.

Tak prý dopadla poctivá žalobkyně: Žalovala a Rampula jí "zavařil"
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Před dvěma lety Poláková zjistila, že její podřízený, žalobce Libor Řeřicha, svému známému Miroslavu Šoulejovi pomáhá. Jenže se informací dopídila pomocí odposlechů nasazených na někdejšího šéfa karlovarské pobočky policejní inspekce Šouleje. Přesto se rozhodla na Řeřichu podat kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Předsedkyně senátu Milada Tomková ale argumentovala, že není možné použít citlivé informace získané z policejních odposlechů v rámci trestního řízení pro kárnou žalobu. Co z toho vyplývá? Že Poláková neuspěla.

Obrat o 180°

Řeřicha poté žalobu označil za šikanu a snahu o skandalizaci jeho osoby. Kvůli tomu na Polákovou podal kárnou žalobu bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, jenž uspěl. Kárný senát totiž tvrdil, že chybovala, když na základě odposlechů z jiné kauzy na podřízeného podala tuto kárnou žalobu.

Výsledkem je absurdní situace, kdy proviněnou byla Poláková a musela skončit a nepotrestaným Řeřicha, fungující jako státní zástupce dodnes. Polákovou u kárného soudu zastupovala šéfka unie žalobců Lenka Bradáčová. Podle ní formálně podstata kárného provinění byla, ale nebyla potrestána.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jno

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Ústecký kraj

Poukazujete na to, co všichni ostatní neudělali pro Ústecký kraj nebo udělali špatně, ale co dobrého pro Ústecký kraj udělalo třeba hnutí STAN? Podle mě se v tom plácáte všichni

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…