Vypadáme jako hotentoti. A Zaorálka už to nebaví

07.04.2013 9:34

Stále neutichající spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem ohledně možného angažmá Livie Klausové na velvyslanectví na Slovensku naštval Lubomíra Zaorálka, stínového ministra za ČSSD. Hádka totiž podle něj poškozuje obraz země v zahraničí.

Vypadáme jako hotentoti. A Zaorálka už to nebaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Vypadáme jako hotentoti. Mě už ten spor nebaví. Takto se to nedělá. Shazujeme se před naším sousedním partnerem, vypadá to, jako když u nás diplomacie nefunguje. Toto se má dělat neveřejně,“ rozčílil se Zaorálek v rozhovoru pro server Týden.cz. Když ohledně velvyslance panují neshody, oslabuje to prý navíc v konečném důsledku jeho pozici. „Připadá mi, že je to celé amatérské. Čím déle to dohadování bude pokračovat, tím to bude trapnější,“ dodal.

S kterou ze stran souhlasí, ale odmítl prozradit. Nejdůležitější podle něj je, aby si Zeman i Schwarzenberg sedli k jednomu stolu a vše si konečně vyříkali. Dokud nepanovala shoda na jménu velvyslance, neměla se veřejnost podle Zaorálka o jeho jménu vůbec dozvědět. „Vypadáme neprofesionálně před zahraničím. Připomíná mi to tu divadelní hru Naši furianti, jestli znáte. Oni jsou čeští furianti a vypadá to, že si ukazují sílu,“ podotkl.

Jako malé děti

Probíhající spor představuje podle Zaorálka jakési pokračování volební kampaně. Zeman si dle jeho názoru zkouší sílu vůči vládě, ale nevybral si dobrý terén. Následky se prý totiž dotknou všech. Nelíbí se mu ani Zemanův výrok o amatérismu Schwarzenberga. Takto by se prý totiž prezident chovat neměl.

Zaorálek přiznal, že vzhledem ke vztahům na bodu mrazu mezi prezidentem a ministerstvem zahraničních věcí má obavy z toho, jakým směrem se bude zahraniční politika vyvíjet. „Nebudeme mít žádné velvyslance? To není chování zralých mužů, to je nedospělé. Schwarzenberg možná hájí svoje teritorium, ale místo toho by měl podat ruku a sednout si a najít řešení,“ navrhl řešení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…