Zakazovat ochucené cigarety je totální blbost, řekl Kubera

24.03.2013 9:49

Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakázat cigarety s příchutěmi a zvětšit na krabičkách varování před dopady kouření. EK si návrhem vymezuje příliš rozsáhlé přenesené pravomoci, shodla se v pátek horní komora. Jeho přijetí by podle ní mohlo zvýšit nelegální obchod s cigaretami, což by mělo negativní dopady na daňové příjmy. K podobnému závěru podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) dospěl i sněmovní výbor pro EU.

Zakazovat ochucené cigarety je totální blbost, řekl Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Senát "nepodporuje zákaz tabákových výrobků s příchutí, neboť neshledal jakoukoli vazbu mezi konzumací těchto specifických variant výrobku a mírou spotřeby tabákových výrobků mezi mladými lidmi a neshledává v zákazu této kategorie výrobků žádný přínos k vytvoření a fungování vnitřního trhu", citoval z usnesení Antonín Maštalíř (ČSSD) ze senátního evropského výboru. Český tabákový průmysl by podle senátora přišel až o 40 miliard korun ročně na výrobě ochucených a speciálních cigaret.

Myslíme si, že je to totální blbost, vzkázal Kubera

Horní komora také nesouhlasila s větším varováním na krabičkách cigaret, neboť by to mohlo vést k poškozování práv vlastníků loga, ochranných známek a průmyslových vzorů. "Efekt těchto varování na snižování spotřeby cigaret dosud nebyl hodnověrně prokázán," podotkl Maštalíř.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera k tomu podotkl, že takové krabičky lze snadno uschovat do neprůhledného obalu. Návrh směrnice označil za "akci těch, kteří si myslí, že byli nadáni páchat dobro". Postoj Senátu by podle něj bylo jednodušší shrnout do věty: "Myslíme si, že je to totální blbost."

EK chce směrnici o cigaretách prosadit do konce příštího roku

Postoj Senátu nakonec podpořilo 40 ze 43 přítomných senátorů, přičemž nikdo nebyl proti. Zdrženlivý postoj zaujala například místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková ve shodě s výhradami ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s poukazem na zdravotní rizika kouření. Ministr uvedl, že stanovisko vlády i Senátu respektuje, jsou však ovlivněna především ekonomickými zájmy České republiky. Heger mimo jiné uvedl, že na kuřácích Česká republika "mírně vydělává", neboť daňové příjmy za konzumaci tabáku o 25 procent převyšují náklady spojené s léčbou následků kouření, zatímco v případě alkoholu je poměr opačný.

EK chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou, a nařídit, aby tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret pokrývala varování před dopady kouření. Pro přijetí návrhu směrnice, proti níž protestovali výrobci tabákových produktů, je nutný souhlas států EU a Evropského parlamentu. EK by chtěla směrnici prosadit do konce příštího roku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…