Zpolitizované odbory, KSČSSD! Potyčky a křik před úřadem vlády

22.05.2012 16:02

UVNITŘ VIDEO V poledne vyrazil průvod odborářů od jejich sídla na Žižkově. Po několika projevech, ale i potyčkách před Úřadem vlády se lidé začali rozcházet. Podle odhadů se zúčastnily čtyři tisíce občanů.

Zpolitizované odbory, KSČSSD! Potyčky a křik před úřadem vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod nejen odborářů proti současné vládě
reklama

V Seifertově ulici se střetli s jedenácti členy hnutí ProtiAlt a poté opustili. Policejní odhady hovoří až o čtyřech tisících účastníků, což není na místě možné ověřit. Policie blokovala i vůz hnutí Skutečná demokracie. V Seifertově ulici se pod viaduktem minuli odboráři s podobně početným proudem naštvaných Pražanů, kteří vystoupili ze zablokovaných tramvají a spěchali za prací.  "Provoz tramvají přes most se pokusíme zachovat," řekli organizátoři ParlamentnímListům.cz.

ProtiAlt se brání

Podpora vyjádřená troubením, výrazy nezájmu i vulgární gesta a hysterické reakce za volantem ohrožující ostatní účastníky silničního provozu, s takovou reakcí řidičů se setkali oboráři mezi křižovatkou u Bulhara a Štvanicí, když prošli magistrálou. Na nejdůležitějším pražském tahu je již provoz obnoven.

U nábřeží na odboráře čekal mladík s transparentem s nápisem Čekám na změnu. Demonstranti to přijali s pobavením. U Úřadu vlády čekali na odboráře dva zástupci hnutí Anonymous s transparentem My jsme 99%.

Policie nepouštěla demonstranty ani do atria před Úřadem vlády. Na místě jsou opět zástupci hnutí ProtiAlt s transparenty Zpolitizované odbory, Nechceme vládu KSČSSD, Nový Únor 48 a další. Jak policie demonstraty a odpůrce oddělí, není jasné.

Fotogalerie: - Pochodem proti vládě

Před budovou Domu odborových svazů se začali shrom...
Taxikář Ponert před budovou VŠE agitoval za Skuteč...
Scházeli se lidé různí
Samolepky Stop vládě
Ridiči z blokády silnic neměli moc radost
Odbory KOVO

Finanční negramotnost vlády

Několika drobnými potyčkami, vulgárními výrazy a postrkováním mezi odboráři a desetičlennou skupinkou odpůrců protivládních aktivit, kteří stáli uprostřed davu demonstrantů, skončilo jejich setkání. Několik odborářů se jim pokusilo sebrat transparenty. Odborářští bossové začali hovořit.

Na improvizovaném pódiu hovořili Jan Májíček za ProAlt, předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a Dominik Forman z Iniciativy za svobodné vysoké školy. Padala slova o korupci, o tom, že lidé nechtějí reformy a hlavně vládu Petra Nečase a Miroslava Kalouska.

Ke slovu se dostal také šéf odborů Jaroslav Zavadil. „Říká se, že česká společnost trpí finanční negramotností. Jestli někdo trpí finanční negramotností, tak je to tato vláda. V okolních zemích je růst HDP, u nás ho vláda dusí tupými škrty. Vláda musí skončit. Demisi a nebo do Vltavy! Jestli rostou preference KSČM, tak kvůli tomuhle baráku,“ argumentoval rozčileně Zavadil.

Hudba pro Bártu

Nebyla by to správná demonstrace, aby se s ní neúčastnil pražský taxikář Zdeněk Ponert. Lidé si ho ale příliš nevšímají a rozcházejí se, protože odboráři akci již oficiálně rozpustili, tak se rozhodl přesunout na Klárov, kde dlouhodobě protestují lidé v rámci hnutí Occupy. Ti z jeho přítomnosti radost rozhodně nemají.

Provoz na Malé Straně byl již prakticky obnoven, ale policisté se nejspíš rozhodli projevit svůj názor na Víta Bártu, jelikož nechali Ponerta zastavit přímo pod jeho okny. Střídavě tam tak znějí písně Eldorádo a Ktož sú boží bojovníci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…