„Ústav pro studium totalitních režimů je nadbytečná instituce a mám i velké pochybnosti o odborné kvalifikaci jejich pracovníků,“ sdělil ParlamentnímListům.cz bývalý premiér Miloš Zeman, čímž vyjádřil názor řady spíše levicových politiků. Hodně kritiků Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) míní, že v Česku již jeden odborný institut stejného ražení máme, tedy Ústav pro soudobé dějiny (ÚSD), a dva jsou zbytečným luxusem.
Sloučit ústavy dohromady
„Jsem přesvědčen, že totalitu je třeba zkoumat. Nejen tu nacistickou, ale i komunistickou. Domnívám se však, že k tomu už máme ústav pro soudobé dějiny, jehož kapacitu bych rozšířil, aby se mohl ještě více věnovat tomuto zkoumání,“ doplnil Zeman s tím, že zkoumat historii ze svazků StB je navíc dost podivné. Třeba mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Jan Srb takové sloučení považuje za dobrý nápad, ale v nevhodnou dobu.
„Mají stejnou náplň práce, co se týče přednáškové, vědecké a publikační činnosti. Na rozdíl od ústavu pro soudobé dějiny má ÚSTR mnohem větší archiv. Levicoví politici, hlavně z KSČM, budou vždy proti organizacím takového typu. Proti nám byli také. Nicméně v tuto chvíli nemá smysl něco řešit. Tenkrát se mohl posílit národní archiv a ÚSD, jak kapacitně tak i finančně a bylo to,“ míní Srb s tím, že nynější volání po zrušení ÚSTR a sloučení dvou zmíněných ústavů přichází s křížkem po funuse.
Kritici se bojí své historie

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský