Advokátka Samková: Zruším volbu prezidenta. Udělám pro to vše

16.11.2012 7:43 dop.

Uchazečka o Hrad advokátka Klára Samková zaregistrovala na ministerstvu vnitra kandidátní listinu s pouhými 128 platnými podpisy. Deníku Právo řekla, že tak učinila z toho důvodu, aby mohla u Nejvyššího správního soudu (NSS) napadnout prováděcí zákon o přímé volbě.

Advokátka Samková: Zruším volbu prezidenta. Udělám pro to vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

"Od momentu, kdy jsem ten zákon přečetla, mi bylo jasné, že je to políček do tváře českého voliče. Měla jsem to v plánu od samého počátku," řekla Samková s tím, že už například nutnost 50 tisíc podpisů k registraci považuje za protiústavní. "Celý ten zákon je popřením přímé volby," konstatovala.

Nejvyšší správní soud správnost údajů na peticích pro odmítnuté kandidáty pravděpodobně přezkoumávat bude. "Nejvyšší správní soud bude k případným stížnostem přistupovat individuálně podle povahy uplatněných námitek,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podle ní tedy není možné nyní vyloučit, zda bude přezkoumávat správnost údajů na petičních arších.

Ministerstvo vnitra musí do 23. listopadu s konečnou platností oznámit, kteří kandidáti splnili zákonné podmínky pro registraci. Odmítnutí adepti mají dva dny na podání stížnosti u NSS.

Samková je odhodlaná usilovat o zrušení zákona

Klára Samková hodlá bojovat za to, aby zákon o prezidentské volbě zrušil Ústavní soud. "Doufám a jsem připravena pro to udělat všechno. Vložím do toho všechny své právnické znalosti a prostředky," říká odhodlaně advokátka.

Pokud by se svými námitkami uspěla, mohlo by to přímou volbu skutečně ohrozit. Ústavní soud by se mohl stížností zabývat až několik týdnů, takže by se volba naplánovaná na druhý a čtvrtý víkend v lednu 2013 nemusela stihnout.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

21:23 ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) slaví 20 let od svého založení. Za tuto dob…