Advokátka Samková: Zruším volbu prezidenta. Udělám pro to vše

16.11.2012 7:43

Uchazečka o Hrad advokátka Klára Samková zaregistrovala na ministerstvu vnitra kandidátní listinu s pouhými 128 platnými podpisy. Deníku Právo řekla, že tak učinila z toho důvodu, aby mohla u Nejvyššího správního soudu (NSS) napadnout prováděcí zákon o přímé volbě.

Advokátka Samková: Zruším volbu prezidenta. Udělám pro to vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková
reklama

"Od momentu, kdy jsem ten zákon přečetla, mi bylo jasné, že je to políček do tváře českého voliče. Měla jsem to v plánu od samého počátku," řekla Samková s tím, že už například nutnost 50 tisíc podpisů k registraci považuje za protiústavní. "Celý ten zákon je popřením přímé volby," konstatovala.

Nejvyšší správní soud správnost údajů na peticích pro odmítnuté kandidáty pravděpodobně přezkoumávat bude. "Nejvyšší správní soud bude k případným stížnostem přistupovat individuálně podle povahy uplatněných námitek,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podle ní tedy není možné nyní vyloučit, zda bude přezkoumávat správnost údajů na petičních arších.

Ministerstvo vnitra musí do 23. listopadu s konečnou platností oznámit, kteří kandidáti splnili zákonné podmínky pro registraci. Odmítnutí adepti mají dva dny na podání stížnosti u NSS.

Samková je odhodlaná usilovat o zrušení zákona

Klára Samková hodlá bojovat za to, aby zákon o prezidentské volbě zrušil Ústavní soud. "Doufám a jsem připravena pro to udělat všechno. Vložím do toho všechny své právnické znalosti a prostředky," říká odhodlaně advokátka.

Pokud by se svými námitkami uspěla, mohlo by to přímou volbu skutečně ohrozit. Ústavní soud by se mohl stížností zabývat až několik týdnů, takže by se volba naplánovaná na druhý a čtvrtý víkend v lednu 2013 nemusela stihnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…