Jandák zaútočil na ČEZ: Jsou tam sobecké zájmy firmy, ne lidí

27.04.2010 21:28

V rámci politických debat na Českém rozhlase dnes došlo na souboj v jižních Čechách. Ve studiu usedli zástupci ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09 a VV.

Jandák zaútočil na ČEZ: Jsou tam sobecké zájmy firmy, ne lidí
reklama

Vítězslav Jandák hned v úvodu debaty jasně podpořil dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Na tomto bodě se shodl i s představiteli ostatních partají. Zástupce občanských demokratů Bauer dokonce navrhl postavit další reaktor ve Slezsku.

Znovu poplatky

Naopak naprosto odlišné názory měli lídři kandidátek na zdravotnické poplatky. Zatímco Jan Bauer z ODS, Vlasta Parkanová z TOP 09 a Viktor Paggio z Věcí veřejných byli pro zachování regulačních plateb, socialisté s Vítězslavem Jandákem a komunisté s krajskou jedničkou Vojtěchem Filipem byli striktně proti.

Diskutující se rovněž dotkli i privatizace českého energetického gigantu ČEZ. Nikdo z přítomných by se nechtěl firmy úplně zříct, ovšem socialisté by byli ochotni prodat přibližně 10 procent akcií vlastněných státem. Získané prostředky by pak měli jít do fondu na výplatu důchodů. K podobnému scénáři by se klonila i ODS. „Je to strategická i fatální věc pro Českou republiku," vysvětlil Jan Bauer. Vzápětí ale odmítl regulaci cen energií, což Jandák označil za nutné. „Jsou tam sobecké zájmy firmy, nikoli zájmy lidí," zaútočil sociálnědemokratický lídr na vedení firmy, rovněž se pozastavil nad skutečností, že i když během krize zisky ČEZ stoupají, společnost zvyšuje ceny elektřiny.

S privatizací opatrně

Regulaci odmítla Vlasta Parkanová z TOP 09. V případě privatizaci části společnosti by ale její partaj neměla nic proti. Naopak komunista Filip a zástupce VV Paggio prodej ČEZu striktně odmítli. Filip navíc prohlásil za nutné regulovat ceny proudu pro koncové odběratele.

Během zbytku debaty připomněli pozvaní politici své volební trumfy - socialisté chtějí při správě státu uspořit díky lepšímu postihování hospodářské kriminality a většímu zdanění firem a bohatších lidí. Oproti tomu ODS plánuje zkrotit korupci u veřejných zakázek, omezit provozní výdaje úřadů a případně zrušit či sloučit některá ministerstva. Podobně celou situaci vidí i Paggio z Věcí veřejných.

Více:
Na jihu Čech by podle průzkumu vyhrála ČSSD
Jandák (ČSSD): Jejich program je o prachách, náš o lidech
Kandidátky hlavních politických stran: Jihomoravský kraj
Debata v rámci OVM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…