Ministr Drábek: Ukončil jsem monopol jediného dodavatele

25.02.2012 12:40

Komentář ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Ministr Drábek: Ukončil jsem monopol jediného dodavatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Rád bych zareagoval na článek Pavla Mareše z 21. února, který se týká změny systému výplaty sociálních dávek. Jeho hlavním argumentem je údajná nevýhodnost zapojení více externích firem.

Přechod na nový systém ukončil monopol jediného dodavatele, který si v podstatě mohl určovat, za jakých podmínek dostane zaplaceno. To jsem považoval, zejména z finančních důvodů, za dlouhodobě neudržitelné a nevýhodné. Stát totiž neustále hradil rostoucí náklady – každoročně v řádech desítek milionů korun. Za posledních pět let MPSV jen na administraci dávek vyplatilo celkem 2,4 mld. Kč, loni to bylo už téměř půl miliardy korun.

Naproti tomu v nových systémech MPSV neplatí za vývoj jednotlivých komponent – platí pouze službu, tedy zprostředkování výpočetního výkonu: celkové náklady na administraci dávek jsou 255 mil. Kč. Už letos ušetří MPSV zhruba 200 mil. Kč, od roku 2013 bude úspora ještě vyšší. Celý změnový proces je financován z projektu EU, nikoli ze státního rozpočtu.

Další úspory nalezneme v oblasti infrastruktury. Celkovým sjednocením platformy, odstraněním duplicitních činností, vytvořením sdíleného pracovního prostředí, jednotným účetnictvím apod. budou výdaje státu sníženy o stovky milionů korun ročně. Celkově se uspoří cca 750 mil. Kč ročně, po plné implementaci a vypořádání starých smluvních závazků.

Jaromír Drábek
ministr práce a sociálních věcí

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: top09.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greenpeace, Hnutí DUHA: Elektrárna Chvaletice napotřetí získala výjimku z emisních limitů. Ekologické organizace se odvolají

18:23 Greenpeace, Hnutí DUHA: Elektrárna Chvaletice napotřetí získala výjimku z emisních limitů. Ekologické organizace se odvolají

Reakce na rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje ve věci výjimky z emisních limitů pro elektrá…