Úředníci přišli odhalovat švarcsystém. A řekli si prý o úplatek

11.06.2013 17:10

Zaměstnanci Státního úřadu inspekce práce šli na obhlídku firem kvůli odhalování švarcsystému. Pak ale žádali o úplatek za to, že pomlčí o chybějících smlouvách. Napsal na svém webu Nadační fond proti korupci.

Úředníci přišli odhalovat švarcsystém. A řekli si prý o úplatek
Foto: hns
Popisek: Obálka s penězi

K události došlo v polovině dubna v restauraci I Love Mama. Provozovatelka ale během inspekce měla jenom část smluv svých zaměstnanců, tu druhou měl její manžel v kanceláři. Zaměstnavatel ovšem musí mít všechny pracovní smlouvy přímo na pracovišti.

Úředníci hrozili pokutou i po předložení potřebných dokumentů

Provozovatel Tomáš Kaštil po této akci inspektorů přinesl vše potřebné na inspektorát práce. Inspektoři připustili, že všechny dokumenty jsou v pořádku, nicméně i nadále hrozili pokutou ve výši 250 tisíc korun, jelikož Ludmila Kaštilová nepředložila kompletní dokumentaci během prováděné kontroly," popsal následující situaci Nadační fond proti korupci.

Po konzultaci s právníky došel Kaštil k závěru, že byly porušeny právní předpisy, ale není za to možné požadovat sankci. S tím odešel za inspektory a trval na řešení případu standardní cestou – vyjádření zaměstnanců a zhodnocení dokumentace.

50 tisíc za ukončení případu. Vše nakonec vyřešila policie

Pracovníci inspekce si ovšem řekli o 50 tisíc korun za ukončení případu. „Některá svá sdělení psali na papír a nakonec mu vysvětlili, že do celého systému jsou zapojení jejich nadřízení a dají pokoj pouze v případě, že jim bude úplatek poskytnut. V opačném případě hrozili, že by celý systém mohl pana Kaštila i jeho podnikání výrazně poškodit,“ uvádí NFPK.

Tomáš Kaštil ale poskytnout úplatek odmítl a dostal týden na rozmyšlenou. Obrátil se na policii a případu se ujal Odbor hospodářské kriminality v Praze 2, který pak ve spolupráci s majitelem restaurace dotáhl případ do konce. Oba pracovníci úřadu byli zatčeni přímo při předávání úplatku.

Policie pak muže podle serveru lidovky.cz obvinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. Pokud budou odsouzeni, mohou se dostat až na tři roky do vězení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

15:59 Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

„Jsem generál Aleš Opata a mám pro vás velice důležité sdělení,“ tak v červnu letošního roku začala …