Kabinet odložil jednání o rozpočtu SFDI na příští středu

08.09.2011 14:24

O kolik miliard se v příštím roce zvýší Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), to stále není jasné. Vláda totiž dnes přerušila jednání o rozpočtu tohoto fondu a rozhodnutí přesunula na další zasedání vlády příští středu. O navýšení státního příspěvku pro fond žádal ministr dopravy Pavel Dobeš.

Kabinet odložil jednání o rozpočtu SFDI na příští středu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ministr dopravy Pavel Dobeš na zasedání vlády

Již ráno média informovala o tom, že dnešní jednání vlády o rozpočtu bude zřejmě složité. Již dopředu totiž ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) avizoval, že bude na dnešním jednání žádat dalších minimálně 8,8 miliardy korun na dopravní infrastrukturu tak, aby pro příští rok měl fond k dispozici 49 miliard korun. Pokud je nedostane, P. Dobeš prý rozpočet nepodpoří. Za menší peníze prý není schopný naplnit plán dopravní výstavby.

Možná jste nečetli:

Rozhodnutí o naplnění kasy Státního fondu dopravní infrastruktury se ale bude muset vyřešit až příští středu. Už dříve ministerstvo uvedlo, že snížený rozpočet SFDI pro příští rok mimo jiné neumožní zahájit dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové, zpomalí stavbu dálnice D47 z Bohumína ke státní hranici a povede k pozastavení prací na brněnském silničním okruhu.
    

V červnu schválené rozpočtové rámce fondu pro rok 2012 stanovily státní příspěvek 37 miliard korun, stejný limit předpokládají i pro následující roky. Pro zachování výstavby všech plánovaných staveb požaduje ministerstvo navýšení rozpočtu SFDI alespoň o 8,8 miliardy, což je podle Dobeše minimální částka.
    

Pokud fond nedostane požadovaný balík peněz, Česko tak zároveň prý nedokáže plně vyčerpat peníze na spolufinancování staveb z unijního operačního programu Doprava určené pro léta 2007 až 2013.

Poklesem rozpočtu SFDI bude také postiženo čerpání evropských peněz na projektové přípravy náhradních staveb a nedostatek financí znemožní přípravu staveb pro následující programovací období unijních dotací 2014 až 2020.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyšla publikace o možném dokončení kanálu, o kterém sní Miloš Zeman

16:25 Vyšla publikace o možném dokončení kanálu, o kterém sní Miloš Zeman

Knihu s názvem „O dokončení vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe“ má na svědomí trojice autorů: Josef Po…