O řidičák přijdete během pár minut, varuje Huml. Pozor na policisty

7. 2. 2012 17:59

Řidiči by si měli dát pozor na to, co v případě pokuty podepisují, varuje ParlamentníListy.cz poslanec Parlamentu ČR Stanislav Huml (VV). Na silnicích se opět objevilo několik případů, kdy policie dodatečně přepsala blokovou pokutu. Řidiče pak na poště čekal doporučený dopis s výzvou, aby odevzdal svůj řidičský průkaz.

O řidičák přijdete během pár minut, varuje Huml. Pozor na policisty
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Poslanec Stanislav Huml
reklama

 


S podobnými stížnostmi řidičů se denně setkává pan Jindřich Brůček provozovatel služeb www.neplattepokuty.cz:  “Princip tohoto podvodu je jednoduchý. Policista vás zastaví a udělí vám pokutu za nějaký přestupek. V momentě, kdy podepíšete pokutu, souhlasíte s přestupkem. Blokový záznam musí obsahovat několik základních náležitostí. Musí z něj být jasné, kdo dostal pokutu, za co a samozřejmě souhlas řidiče.  Policie často využívá neznalosti řidičů. V blokové pokutě není jasně popsáno, o jaký přestupek se jedná. Řidič tak podepíše pokutu v domnění, že nemá v autě lékárničku, přitom dává souhlas s tím, že porušil nejvyšší povolenou rychlost v obci. Po několika přestupcích se pak diví, když zjistí, že nasbíral plný počet bodů a přišel o řidičský průkaz,“ popsal praxi pro ParlamentníListy.cz Brůček.

 

Řidiči, nezoufejte

Ti, kteří podepsali souhlas s  blokovou pokutu, nemusí zoufat: “Řidiči, kteří souhlasili s pokutou, mohou i tak požádat o přezkoumání svého přestupku do jednoho roku od jeho spáchání,“ upřesňuje pro ParlamentníListy.cz Brůček.  Zároveň také popisuje případ jednoho ze svých klientů: “Obrátil se na nás klient, který dostal pokutu za dopravní přestupek. Když jsme si vyžádali blokový záznam, bylo z něho jasně patrné, že byl dodatečně doplněn. Byl použit jiný inkoust. Policista měl originální výmluvu. Tvrdil, že původní blokový záznam předal k souhlasu řidiči. Ten, ač neměl právní vzdělání, ho okamžitě upozornil na nepřesnosti a chybějící slova i paragrafy v záznamu. Policista vzal tedy jiné pero a požadované údaje dodatečně vepsal. Teprve potom řidič záznam podepsal. To je samozřejmě nesmysl.  Policie však většinou nechce uznat své pochybení. V mnoha případech musíme blokové pokuty posílat na expertízu, kde dokážou, že pokuta byla skutečně přepsaná v jiný čas, jiným inkoustem a podobně,“ uvedl Brůček. 

Případ zfalšované pokuty


Poslanec Stanislav Huml, který dříve také působil u policie, potvrzuje, že s takovou praxí se skutečně můžeme setkat:“ Ano, je pravda, že něco takového se opravdu může stát. Ve své policejní praxi jsem se  s tímto setkával. Nejčastěji to byli řidiči, kteří se snažili najít v blokovém záznamu chybu. Většinou však nepochodili a pochybení policistům nedokázali, “ uvedl pro ParlementníListy.cz Huml.  Brůček uvádí konkrétní případ klienta z Rokycan, který ve svém tažení proti policii byl úspěšný: “Úřad si u policie vyžádal na přezkum blokové pokuty našeho klienta. Následně jsme toto udělali také. Byli jsme šokováni, že kopie, které měl k dispozici patřičný úřad a my, byly naprosto odlišné. Bylo nezpochybnitelné, že do kopií, které byly zaslány nám, byly dodatečně vepsány údaje.“  Stanislav Huml takový postup policie pro ParlamentníListy.cz okomentoval: “Něco takového lze hodnotit jako zneužití pravomoci veřejného činitele.“


Nedávno na podobný případ možného falšování záznamu o pokutě upozornili také ParlamentníListy.cz. Spolujezdkyně řidiče, který překročil nejvyšší povolenou rychlost, paní Jiřina Kosíková je přesvědčená, že policie v záznamu o přestupku upravila rychlost: “Policie si od nás vyžádala záznam o dopravním přestupku. Jsem si jista, že v něm bylo uvedeno, že řidič jel rychlostí 72km/h. Nechtěli nám záznam původně vrátit. Když to nakonec udělali, bylo tam uvedené, že řidič jel 76 km/h,“ uvedla tehdy pro ParlamentníListy.cz paní Kosíková.


Huml: Řidiči dávejte si pozor


Stanislav Huml vzpomíná i na humorné stížnosti řidičů: “Ještě za své praxe u policie jsme řešili případ muže, který tvrdil, že s pokutou nesouhlasil. Vyžádali jsme si blokovou pokutu a zjistili, že má skutečně pravdu. Řidič se před policisty tvářil, že souhlasí ale na místo, kde se měl podepsat, napsal místo podpisu škrabopisem nesouhlasím. Takže ano, měl pravdu a skutečně s přestupkem nesouhlasil,“ popisuje ParlamentnímListům.cz Huml.  Zároveň ale už s vážnou tváří dodává:“ Řidiči si musí dávat pozor na to, co policii podepisují.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Irena Ševelová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyšla publikace o možném dokončení kanálu, o kterém sní Miloš Zeman

16:25 Vyšla publikace o možném dokončení kanálu, o kterém sní Miloš Zeman

Knihu s názvem „O dokončení vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe“ má na svědomí trojice autorů: Josef Po…