České volby s trhy příliš nezahýbou, odhaduje ekonom. Jsme vyspělejší demokracie, nehrozí revoluce

23.09.2013 17:47 | Zprávy

Volební podzim začal. Zatímco sousední Německo už má volby za sebou, Česko si na jejich výsledek musí ještě měsíc počkat. Ovlivní volby nějak ekonomiku? Na to ParlamentnímListům.cz odpovídal finanční analytik společnosti Era Jan Bureš. Zeptaly jsme se i na to, co s českou ekonomikou může udělat propouštění v Dole Paskov.

České volby s trhy příliš nezahýbou, odhaduje ekonom. Jsme vyspělejší demokracie, nehrozí revoluce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Bureš nejprve připomněl, že německé volby vyhrála o víkendu s přehledem CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové (42 procent oproti 34 procentům v roce 2009). Má to jediný problém. Tentokrát se bohužel do Bundestagu nedostal dosavadní koaliční partner – liberální FDP. S takto vysokým ziskem má sice CDU/CSU sama skoro absolutní většinu v dolní komoře (odhadem 301 křesel z 306). Je ale pravděpodobně tak jako tak odsouzena k velké koalici. Jednak proto, že opozice má v rukou Bundesrat a při zásadních rozhodnutích s ní bude muset tak jako tak komunikovat. 

Co tedy lze od eventuální velké koalice u sousedů očekávat z hlediska politiky Evropy, která se může dotknout i Česka? „Bude pravděpodobně pokračovat dosavadní pragmatický model kancléřky Merkelové – držet euro pohromadě tak, aby na Berlín spadly pokud možno co nejmenší náklady. I když potenciální koaliční partner SPD je více proevropský, těžko bude přesvědčovat CDU o nutnosti zavedení společných eurodluhopisů. Zvláště když je většina Němců jednoznačně odmítá. Přítomnost SPD  v koalici asi také nic nezmění na lavírování německé vlády v otázce bankovní unie. I nadále zůstane také tabu přiznat pravý stav věcí v Řecku a skutečnost, že velká část pomoci poskytnutá Aténám se německým daňovým poplatníkům jen tak nevrátí,“ uvedl Jan Bureš pro ParlamentníListy.cz.

I Německo trápí slabá domácí poptávka

Podle něj si SPD bude spíše chtít vydobýt některé ústupky v domácí hospodářské politice. Šla do voleb se silným sociálním poselstvím a může požadovat vyšší daně pro nejbohatší a financovat z nich veřejné investice. I když za CDU značně zaostává, může být ve vyjednáváních relativně tvrdá. Poslední dohoda nad velkou koalicí se dávala dohromady skoro 40 dní. V takovém případě by vláda začala fungovat až v průběhu listopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…