„Těžko se dá tipovat vývoj sociální situace povšechně. Společnost se diverzifikuje a různé sociální skupiny mají různé, často neporovnatelné problémy. Zdražení potravin postihne především chudší domácnosti, neúplné rodiny a domácnosti seniorů. Důležitý bude vývoj cen energie. Tady se mluví o zlevňování. Uvidíme, nakolik to vykompenzuje ono zdražování potravin. Velice důležitý bude vývoj cen bydlení. Jestliže i to zdraží, pak se situace může stát pro mnoho domácností těžko zvladatelná. Málo se mluví o tom, jak prudce roste zadlužování domácností, pořád se mluví jenom o zadlužování státu. Poměrně mnoho domácností je už předluženo natolik, že jim kromě lichvářů nikdo nepůjčí,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz renomovaný sociolog a lídr kandidátky ČSSD pro evropské volby Jan Keller.
Důsledky deregulace nájemného
Právě ceny bydlení, respektive deregulace nájemného, je jednou z příčin nárůstu počtu lidí ohrožených chudobou. Alespoň to vyplývá z analýzy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. „Důsledky deregulace nájmů se projevily především v roce 2011, a to snížením podílu domácností s regulovaným nájemným z patnácti procent na necelých pět procent a nárůstem podílu domácností s tržním nájemným a vlastnickým bydlením. Současně se u osob s tržním nájemným zvýšilo riziko chudoby podle příjmů po odečtení nákladů na bydlení," uvádí studie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka