Kapitalisto, okrádat nás nebudeš. KSČM zcela vážně o znárodňování

05.10.2012 9:00 | Zprávy

Komunisté posilují a není vyloučeno, že by někde mohli i zvítězit. Alespoň průzkumy veřejného mínění v některých krajích to naznačují. Ať už budou mít svého hejtmana nebo ne, jedno už je téměř jisté: jejich moc a vliv poroste. Dočkáme se opět nějakého znárodňování?

Kapitalisto, okrádat nás nebudeš. KSČM zcela vážně o znárodňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec a předseda KSČM Vojtěch Filip

Komunisté se ve svém politickém programu netají tím, že by usilovali o posílení státního vlastnictví hlavně ve strategické oblasti, jako je energie, spoje, veřejná doprava, voda, kanalizace nebo těžba surovin.

KSČM: Strategické podniky mají být státní

„Základním programovým cílem KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, v ekonomice s klíčovou rolí společenského vlastnictví,“ uvádí na svých internetových stránkách komunisté. Převaha soukromých firem komunistům prostě nevoní ani po dvaadvaceti letech od listopadu 1989. Za nejlepší považují zřejmě stále státní podniky, nad kterými drží ochrannou ruku moudrý stát. Této představy se ekonomové děsí. „Ať mi ukážou jedinou zemi na světě, kde to funguje,“ řekla ekonomka Markéta Šichtařová. „Zažívali jsme to 40 let, a kam to vedlo? Před 2. světovou válkou na tom Československo bylo o něco lépe než Německo, po válce jsme se vydali jinou cestou a ani za dvacet let od pádu komunistů jsme nebyli Německo schopni dohnat,“ dodává ekonomka.

V úvahu připadá jen konfiskace majetku z trestné činnosti

Jenže jak může stát získat podniky do svého vlastnictví? Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je jejich znárodnění. Ale ekonomický expert a místopředseda KSČM Jiří Dolejš ujišťuje, že konfiskace majetku by mohla nastat jen v případě, kdyby majetek byl nabyt trestnou činností, podvody nebo spekulacemi. „Určitě by to neprobíhalo tak, že v noci přijde komisař a zabere majetek,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dolejš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

11:50 Miliony na bydlení končily v neziskovce. Její exšéf byl ředitelem na ministerstvu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si v době, kdy jej vedl někdejší šéf Pirátů Ivan Bartoš, platil…