I letošní únor už v Česku zaznamenal další růst insolvencí (insolvence je neschopnost splácet finanční závazky. Dostat se do ní lze jako fyzická osoba, i jako podnikatel). Jen během tohoto měsíce bylo u nás podáno celkem 2812 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 480 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 316 u nepodnikajících živnostníků a 2016 u nepodnikatelů. Vyplývá z toho, že počty insolvenčních návrhů v únoru 2013 ve srovnání s předcházejícím měsícem lednem opět vzrostly - a to nejen u nepodnikatelů, ale i u firem a živnostníků.
„Největší počet firem v insolvenci byl v únoru 2013 z oboru obchodu, správy nemovitostí a stavebnictví. Obratově největší firmy v insolvenci byly stavební firma Zlínstav, a. s. a obchodní VČAS, s. r. o. a Otčenášek, s. r. o. Insolvenční návrh na společnost VČAS, s. r. o. byl hned 21. 2. soudem odmítnut z důvodu, že navrhovatel neuvedl konkrétní údaje týkající se závazku,“ prozradil ParlamentnímListům.cz Cyril Mores ze společnosti Creditreform. Ta zveřejňuje pravidelně počty insolvenčních návrhů jak u firem, tak u fyzických osob.
Firmy padají do konkurzů – nejčastěji ty ze stavebnictví a obchodu
Nepříliš pozitivní zprávou je však i to, že stejně jako u insolvencí, je zaznamenán v únoru i nárůst firem v konkurzu (konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů zásadně poměrně uspokojeny z výnosu zpeněžení majetkové podstaty s tím, že neuspokojené pohledávky nebo jejich části nezanikají). A nejvíce se to dotýká opět firem v odvětví stavebnictví a obchodu. Pro úplnost – statistika uvádí, že v únoru bylo konkurzů vyhlášeno v Česku 180, z toho počet konkurzů živnostníků činil 59.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová