Nežijeme v komunismu. Nemůžu nařizovat ceny, hájil se ministr u Jílkové

01.06.2012 6:23

Zákazník je pro české mobilní operátory jen husa na oškubání. Takto si stěžovali lidé v pořadu Máte slovo na ČT. Ceny volání jsou totiž v Česku několikanásobně vyšší – například za neomezené volání se zde platí kolem 3 000 korun. V Polsku v přepočtu jen 500.

Nežijeme v komunismu. Nemůžu nařizovat ceny, hájil se ministr u Jílkové
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.
reklama

V Polsku stačilo, aby na trh vstoupil nový operátor. Hned ceny volání klesly – a u každého, aby se vzájemně vyrovnaly. Podle redaktora serveru MobilMania.cz Aleše Pospíšila by právě to pomohlo i v České republice. Narušil by se tím oligopol tří operátorů.

„Spotřebitel je tady husa na oškubání,“ zastal se ho i Petr Cibulka z Informačního institutu. Podle něj se operátoři snaží vymyslet jen nové a nové způsoby, jak vydělat, ovšem nezlepšují techniku a podobně.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba proto nabídl tři možnosti, jak český mobilní trh zlepšit: zmíněný vstup nového operátora, regulace cen pomocí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), a nebo zadá Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby zjistil, zda tu nedochází ke kartelovým dohodám.

„ČTÚ by mělo všechny tři podniky začít regulovat, je to jediné řešení, aby šly ceny dolů,“ prohlásil rozzlobený důchodce. „Oni si vždycky dokážou najít nějakou tu cestičku,“ kroutil ale hlavou Pospíšil. Podle něj je naopak jediným řešením nový operátor.

„Nežijeme v komunismu, nežijeme v totalitním režimu, takže ministr nemůže říkat, za kolik budeme volat,“ odmítl Kuba zásah státu. Přitom právě podle zástupce ČTÚ Ondřeje Malého je to stát, kdo udělal na počátku chybu. Podle jeho slov nestanovil pořádné podmínky a rozhodl se jen vydělat. „Stát dosud neměl žádnou relevantní politiku v otázce telekomunikací,“ dodal Malý.

V tom s ním souhlasila i europoslankyně a kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová. „V České republice byla dlouhodobě zanedbávána podpora spotřebitelů,“ uvedla. Není to prý ale jen vina státu, či ČTÚ, ale podle ní i ÚOHS, který tento mobilní oligopol vždy zkoumal a došel k závěru, že je vše správně.

I proto se operátoři následně nesnaží ani investovat do nových technologií, naštěstí je k tomu ale už částečně tlačí trh, kde například tzv. chytré telefony vyžadují přístup k internetu. „Oni tady mají abnormální zisky, ale vůbec neinvestují,“ rozzlobila se i moderátorka Michaela Jílková. Přitom podle jejích slov mají čeští operátoři nastavenou marži 45 procent, což je ve světě nebývale vysoké. „To není zisk, já tomu říkám lichva,“ dodal důchodce.

Nový operátor se však již brzy bude moci přidat na český trh. Přestože se třeba Cibulka z Informačního institutu obává, že podmínky jsou nastaveny tak, že to nikdo neučiní. Podobně i redaktor Pospíšil prohlásil, že podle něj je cena „balíčku“ frekvencí nastavena příliš vysoko (devět miliard korun).

Další pozitivní změnou by podle ministra Kuby měla být obměna Rady ČTÚ. První krok byl dosazení do funkce právě Ondřeje Malého, který do té doby úřad kritizoval z pozice redaktora. V červnu mu přibude další podobně aktivní kolega. Ovšem jen tak odvolat předsedu Pavla Dvořáka možné není – ne na základě toho, že „selhal“. Musí k tomu být prý zákonné důvody.

Zákazník nemá šanci. Nemá na výběr

Co má tedy občan dělat, aby měl co nejnižší volání, když se sem zatím nový operátor nedostal? Porovnávání cen u tří operátorů je podle Cibulky zbytečné, protože to ve výsledku vyjde téměř stejně. „Spotřebitel v téhle situaci, v jaké ČTÚ funguje, nemá šanci. Nemá na výběr,“ dodal.

Pospíšil alespoň poradil neřídit se cenou podle smlouvy. Jednoduše si zavolat a požadovat slevu, která však není „oficiální“. „Já bych doporučil, aby se poradil s někým, kdo tomu rozumí,“ prohlásil. Také by lidé měli být aktivní a zjistit si o všem co nejvíce. Často je totiž běžné, že operátory naopak hájí, a přitom netuší, že třeba v Německu se volá mnohem levněji. Podle seniora právě tohoto smýšlení operátoři využívají a chovají se arogantně. Jejich rozmluva pak prý vypadá takto: „Když jsou Češi hlupáci a za ty ceny volají, dobře jim tak.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

19:35 Dáváme dáreček Němcům? Máme tu lidi, kteří nic nedělají, a platíme je. Vážné zprávy o našem hospodářství

Že u nás „nejsou lidi“? Ale jsou, jen je zaměstnáváme v oborech, které nám nic nepřinášejí, sdělila …