Podle hnutí ANO přijde Jablonec o dotační stamiliony

18.03.2021 17:01

Zastupitelé hnutí ANO budou na čtvrtečním jednání města hlasovat proti stavbě nového dopravního terminálu podle původního plánu. Nesouhlasí s jeho aktualizovanou cenou a obávají se rizik spojených s možností vracení více než 140 milionové dotace. Projektové přípravy podle nich selhaly, a to nejen v případě terminálu, ale i dalších projektů, na které mohly být dotace z IPRÚ (Integrovaný plán rozvoje území) využity. Nový terminál v Jablonci budou dál prosazovat, ale za jiných podmínek. Redakci o postoji informovala krajská manažerka hnutí Jana Hajná.

Podle hnutí ANO přijde Jablonec o dotační stamiliony
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Náměstí v Jablonci

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9891 lidí
Se stavbou nového terminálu v dolním centru města se mělo začít letos. Ukázalo se však, že projekt není dostatečně připravený. Městu by hrozilo, že ho nestihne ve stanoveném termínu dokončit, a muselo by tak stamilionovou dotaci vrátit. Původně odhadovaná cena terminálu včetně lávky, která by ho spojovala s železniční zastávkou Jablonec centrum, činila zhruba 285 milionů korun včetně DPH,

po upřesnění všech položek projektu se vyšplhala na 490 milionů korun.

„To jsou hlavní důvody, proč budeme hlasovat pro to, aby se terminál a parkovací systém s finanční podporou z IPRÚ nerealizovaly,“ uvedl za jablonecké zastupitele hnutí ANO náměstek primátora David Mánek.

Zastupitelé z hnutí ANO se prý opakovaně dotazovali náměstka pro rozvoj města Petra Roubíčka (ODS), který má terminál v gesci, jak přípravy projektu pokračují, a zároveň volali po semináři, kde by se mohli všichni zastupitelé s postupem seznámit.

„Nebylo nám bohužel vyhověno a o problémech jsme se prakticky dozvěděli až před Vánoci 2020. Připomínám, že na začátku byla architektonická soutěž s odhadem ceny cca 150 milionů korun. Půlmiliardovou částku jsme nejprve považovali za špatný vtip, ten se ale bohužel proměnil v realitu,“ dodal Mánek.

Jablonečtí zastupitelé zpětně považují za chybu, že nebyli ve svých apelech důraznější, a to i v případě předchůdce Petra Roubíčka, kterým byl Jakub Chuchlík (Piráti), kdy se projektové přípravy dostaly do několikaměsíčního skluzu.

„Nikdy jsme nevstupovali do koalic s tím, že musíme hlídat práci našich kolegů. V případě terminálu jsme mimo jiné vycházeli z toho, že plán na výstavbu terminálu vznikl za vedení ODS, ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj a o přípravě projektu rozhodlo zastupitelstvo města už v roce 2015,“ zdůraznil zastupitel a radní Stanislav Říha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

16:56 Babiš v knize zúčtoval s Bémem. Hřib mu nestál ani za vyslovení jména

EXKLUZIVNĚ Nová kniha premiéra Andreje Babiše má název „Sdílejte, než to zakážou!“ ParlamentníListy.…