Předčasné volby? Na ekonomiku by vliv neměly, tvrdí Šichtařová

15. 4. 2012 10:28

Ekonomka a podnikatelka Markéta Šichtařová na svém blogu píše, že předčasné volby, pokud budou, na českou ekonomiku žádný zásadní vliv mít nebudou. Nejen kvůli vlivu Německa, ale také proto, že ať vládne kdokoli, zájmové skupiny tlačí na vládu stále stejné.

Předčasné volby? Na ekonomiku by vliv neměly, tvrdí Šichtařová
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

„Během posledních deseti let si nemohu vybavit jediný případ, kdy by výsledek voleb byl pro finanční trhy buď důvodem k totální panice, nebo důvodem k sladké euforii. Zato mohu tvrdit, že hlavní směřování země bylo podobné, ať byl premiérem, kdo chtěl. Ať se označoval za pravicového či levicového politika,“ komentuje Šichtařová.

Zájmové skupiny vrtí levicí i pravicí

Je to podle ní způsobeno tím, že zájmové skupiny, které na politiky tlačí, se nemění. „Vrtěly politiky, ať už se politici označovali jakkoliv. Byli to ty samé (velké) firmy a ti samí (málo viditelní) lobbyisté, kteří financovali volební kampaně „levici“ i „pravici“. A byly to stále stejné sliby, které politici lobbyistům za jejich peníze dávali,“ uvedla.

Podle Šichtařové je hra na pravici a levici spíše přežitek. „Protože to jediné, na co má smysl si hrát, je prosím stabilita. Ano, stabilita. Stabilita institucí. Stabilita daní. Nehraje tak velkou roli, zda je DPH 15 % nebo 16 %. Ale hraje klíčovou roli, zda se DPH na oněch X procentech udrží 10 měsíců nebo 10 let,“ říká ekonomka s tím, že jen v takovém prostředí se dá plánovat a podnikat.

Připomíná, že s kurzem koruny zvěsti o předčasných volbách vůbec nehnuly. „Zato skáče jako pominutý, když statistika ukáže prudké zpomalení hospodářského růstu v Německu. Nebo když šéf německé Bundesbanky prohlásí třeba něco v tom smyslu, že Evropa ještě není venku z krize. Nebo když se Angela Merkelová zrovínka rozhodne okomentovat třeba budoucnost eura,“ shrnuje Šichtařová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

4:40 Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

Přijít o místo je v posledních měsících celkem běžná věc. Navzdory konstatování ministryně Maláčové …