Statistici tvrdí: DPH ceny v Česku šroubuje nahoru. Drahotou doháníme Řecko

2.11.2012 4:15 odp.

Ceny nejrůznějšího zboží, potravin a služeb v ČR rok od roku stoupají. Podle analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) jsou příčinou vyšší daně, přesněji obě sazby DPH. V drahotě zboží pak dokonce doháníme i Řecko. V rámci EU jsme totiž – po Řecku – druhou zemí, kde se zvyšování daňových sazeb podílí na růstu spotřebitelských cen.

Statistici tvrdí: DPH ceny v Česku šroubuje nahoru. Drahotou doháníme Řecko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro, ilustrační foto

Dopad zvyšování daňových sazeb na růst spotřebitelských cen v České republice je za posledních sedm let jeden z nejsilnějších v Evropě, hned po Řecku, uvádějí statistici Českého statistického úřadu ve své analýze.

„Na růstu spotřebitelské inflace v ČR se navýšení sazeb DPH a spotřebních daní podílelo od roku 2006 do července 2012 z jedné třetiny, v zemích EU jen z 13 procent,“ tvrdí analýza a jedním dechem dodává, že zvýšených daní se přitom nijak neprojevilo na příjmech státního rozpočtu.

„Stále živé diskuse o dalším zvyšování daňových sazeb v České republice, které by mělo větším zdaňováním spotřeby zvýšit příjmy státního rozpočtu a dále tak redukovat, resp. udržovat, schodek veřejných financí, vyvolávají především otázku, do jaké míry tato strategie příjmové strany rozpočtu dále negativně ovlivní schopnost a ochotu domácností nakupovat a zesilovat své výdaje,“ píše se k tomu v analýze.

Ceny zvedají dlouho dopředu

Zvyšování daňových sazeb promítají obchodníci do cen pro spotřebitele s různou intenzitou danou konkurenčním prostředím a zpravidla často ceny zvedají již dlouho v předstihu před zavedením ohlášených vyšších daňových sazeb. Velmi významný byl tento vývoj zejména na podzim roku 2007, přitom zvýšené daňové sazby byly účinné až od počátku roku 2008.

Zdanění spotřeby (formou nepřímých daní, tj. daně z přidané hodnoty a spotřebních daní) bylo v ČR v době mezi roky 2006 až 2012 dokonce tak silné, že se podílelo na přírůstku spotřebitelských cen z jedné třetiny. Tady je ale patrný rozdíl mezi ČR a ostatními zeměmi EU, neboť v jiných zemích eurozóny ceny zboží rostly jen zhruba z jedné desetiny (z 10,1 %).

Druhý nejsilnější vliv na inflaci

„Byl to druhý nejsilnější vliv na inflaci hned po Řecku, kde se však začal projevovat až od poloviny roku 2010, zřejmě v reakci na stav veřejných rozpočtů,“ dodává k tomu analýza.

Výrazně vyšší byl v ČR také vliv „daňového faktoru“ ve srovnání s celou EU, kde se na růstu spotřebitelských cen podílel z 13,4 procent.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soláry jsme taky zdanili. Důkaz proti Fialovi. Expert a nové zákroky v elektřině

4:44 Soláry jsme taky zdanili. Důkaz proti Fialovi. Expert a nové zákroky v elektřině

Slovenská vláda zdanila výrobce jaderné energie daní z nadměrného zisku, kterou vláda Petra Fialy od…