Vlastizrada, zchudneme. Jako Klausova amnestie. Na národní banku prší vztek ze všech stran

11.11.2013 13:12 | Zprávy

České národní bance se především od politiků dostalo kritiky za zahájení devizové intervence. O její prospěšnosti však nejsou přesvědčeni ani oslovení ekonomové. Krok ČNB přispěl k zajímavé situaci: Měnovou intervenci odsoudil jak exprezident Václav Klaus, tak například Klausův pravidelný kritik, komentátor Luboš Palata. Proti ČNB se staví i představitelé čistě levicových politických stran.

Vlastizrada, zchudneme. Jako Klausova amnestie. Na národní banku prší vztek ze všech stran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

S cílem oslabit korunu zahájila ve čtvrtek Česká národní banka devizové intervence. „Bankovní rada rozhodla začít používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. ČNB bude intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro,“ komentoval tento krok mluvčí ČNB Marek Petruš.

Na kritické reakce se dlouho čekat nemuselo. Pár hodin po oznámení označil bývalý prezident Václav Klaus zahájení oslabování koruny Českou národní bankou za chybný a riskantní krok. S odstupem několika dnů rozebírá argumentaci vedení ČNB, která si zvolila inflační cíl ve výši dvou procent. „Jestli nějaký člověk něco jako podvědomý inflační cíl má, pak je to inflace nulová. Inflace je vždycky zlo, je cestou řešení ekonomické nerovnováhy, čili není žádným ekonomickým ideálem, o který bychom měli usilovat,“ uvádí ve svém aktuálním vyjádření Václav Klaus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bureš , ČNB , Klaus , Macek , Štěch , Sklenář , J. Dolejš

autor: Jiří Hroník

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta

Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …